Vědci získali 800 miliónů korun na novou metodu boje s rakovinou

Иллюстративное фото: jarmoluk Pixabay CC0

Tým složený z českých a amerických vědců našel novou metodu, jak bojovat s rakovinou. Její podstata spočívá v tom, že se rakovinným buňkám odebere aminokyselina glutamin, která jim slouží jako palivo. Výsledky jsou tak slibné, že další výzkum podpořil zahraniční investor částkou zhruba 800 milionů korun.

Ilustrační foto: jarmoluk,  Pixabay,  CC0 1.0 DEED
Vědci by za tuto sumu měli dokončit vývoj léku až do první klinické fáze testování, kdy ho vyzkouší první pacienti.

"Většinou se to dělá tak, že se zainvestuje 10 miliónů dolarů a potom dalších 30. Tady to investor považuje za natolik zajímavé, že dal peníze najednou," uvedl Jaromír Zahrádka, ředitel i&i Prague, přidružené společnosti Ústavu organické chemie a biochemie.

Ústav na vývoji léku spolupracuje s Univerzitou Johnse Hopkinse v americkém Baltimoru. Ta začala už před lety zkoumat účinky látky DON, léčiva objeveného už začátkem druhé poloviny 20. století. Látka sice ničila nádorové buňky, ale měla velmi negativní dopady na žaludek a střeva pacientů. Profesorka Barbara Slusher se proto obrátila na svého bývalého spolupracovníka Pavla Majera a na Ústav organické chemie a biochemie.

"Vždy jsem obdivovala Pavlovo chemické nadání a kreativitu. Měli jsme nápad, jak problém vyřešit, ale jeho chemická stránka byla opravdu složitá. Pavla Majera jsem oslovila hlavně kvůli našim předchozím pracovním zkušenostem a taky proto, že to je podle mě jeden z nejlepších chemiků, s jakými jsem kdy spolupracovala."

Cíl: dostat látku do 'zlých' buněk a snížit toxicitu

Rakovinné bujení spočívá v nekontrolovaném dělení buněk. Jednou z cest, jak ho zastavit, je zablokovat rakovinným buňkám přístup k důležitým živinám. Nově objevený postup zamezuje přísunu dusíku, jehož zdrojem je hlavně aminokyselina glutamin. Ten je však zdrojem dusíku i pro zdravé buňky. Vědci zjistili, že tuto nesnáz lze překonat. Zkoušky už byly provedeny na myších a hlavně prasatech.

Základem možného budoucího léčiva se stala přírodní látka, izolovaná z peruánské hlíny, přesněji řečeno z půdních bakterií. První klinické testy s touto přírodní látkou se uskutečnily už dříve. Ukázaly sice vysokou účinnost, ale také nebezpečnou toxicitu. U většiny pacientů skutečně došlo k ústupu nádoru, ale během týdne i k závažnému poškození zažívacího ústrojí, uvedl Pavel Majer z Ústavu organické chemie a biochemie.

Pavel Majer,  foto: ČTK
"Ta látka rychle rostoucí buňky ochudí o naprosto zásadní stavební kámen, a buňky růst nemůžou. Teď jde o to, jak látku dostat do těch zlých, a jak snížit toxicitu."

Klinické testy mají začít příští rok. Zatím se neví, jakou formou by pacienti lék dostávali.

"V tomto není úplně jasno. Ta látka by pravděpodobně nepřežila prostředí v žaludku. Uvažujeme spíše o nějaké podkožní formě, která by se postupně rozpouštěla," dodal Pavel Majer.

Vývoj a testování bude mít na starosti firma Dracen Pharmaceuticals, která vznikla za tímto účelem. Klinické testy u prvních pacientů potrvají pět až osm let. Pokud by byl projekt úspěšný, předpokládá se, že firmu odkoupí nějaká velká farmaceutická společnost a uvede lék na trh.

Ústav organické chemie a biochemie připravil zatím dvě verze látky, která v těle nahrazuje glutamin a narušuje metabolismus nádorových buněk. Z těch se teď tým firmy Dracen bude snažit vyvinout požadovaný lék.