Veřejné slyšení k Temelínu nepřineslo nic nového

JETE

Za mohutného protestu ekologických aktivistů proběhlo v úterý ve Vídni veřejné slyšení k jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Dohodli se na něm premiéři obou zemí a mělo ukončit proces posuzování ekologických dopadů Temelína na životní prostředí. Jak se však zdá, nevyřešilo se vůbec nic a boj o elektrárnu začne zřejmě nanovo s neztenčenou silou. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.

Rakouští ekologičtí aktivisté slyšení bojkotovali a pouze demonstrovali před jednacím sálem. Další stovka odpůrců Temelína se uvnitř budovy snažila znemožnit jednání pískáním na píšťalky. Policisté je na žádost organizátorů vynesli i s židlemi, kterých se odmítali pustit, před budovu. Poté zůstalo v sále pouze kolem stopadesáti lidí, z toho třicet zaměstnanců Temelína. Mezi dalšími účastníky slyšení byli především novináři a oficiální delegace odborníků jak z Rakouska, ta z České republiky. Tiskový mluvčí elektrárny Milan Nebesář, se přesto domnívá, že veřejné slyšení splnilo svůj účel.

"Já si myslím, že o ty informace má zájem samozřejmě pouze část veřejnosti, tak jak je tomu i jinde. Byla to diskuse mezi odborníky, ale tak složitým otázkám samozřejmě rozumí převážně jenom ti odborníci. A to, aby tito odborníci byli potom schopni ty zásadní věci sdělit potom i ostatní veřejnosti, to si myslím, že je na rakouské straně, tak, jak se to děje i jinde ve světě. Myslím, že ten první krok je učiněn. Ti odborníci by si měli udělat jednoznačné závěry, zdali Temelín splňuje bezpečnostní parametry, které jsou běžné ve světě a jaký má vliv na životní prostředí a k tomu to veřejné slyšení myslím přispělo dobře."

ekologové, ale také zemské sněmy zemí Horní a Dolní Rakousy, podle nichž proces posuzování elektrárny neodpovídá evropským normám a omezuje práva veřejnosti na kontrolu práce odborníků. V souvislosti s veřejným slyšením rakouský kancléř Wolfgang Schüssel vyloučil, že by Rakousko kvůli Temelínu vetovalo přijetí Česka do Evropské unie.