Většina lidí v Česku vdechuje potenciálně karcinogenní prach

Dvě třetiny obyvatel Česka dýchají špatný vzduch. Uvádí se to v nejnovější zprávě o stavu životního prostředí. Ministr Martin Bursík říká, že tento stav je alarmující. Podle dokumentu se životní prostředí u nás nelepší a v řadě oblastí jsme daleko za evropskými státy. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Vzduch s nadlimitními koncentracemi jemných prachových částic dýchá 62 procent obyvatel. Není ale prach jako prach. Něco jiného je vdechovat při procházce přírodou větrem zvířený prach z polní cestičky a něco jiného jsou částice prachu vzniklé spalováním, které obvykle obsahují řadu těžkých kovů a nebezpečných organických sloučenin. Mohou být karcinogenní. Jak řekl Radiu Praha profesor Bedřich Moldan, ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, tomuto fenoménu se věnuje pozornost teprve v posledních letech.

"Dnes víme, že právě tento typ škodlivin, to znamená ty nejjemnější prachové částice, jsou skutečně nebezpečné. Dříve jsme měli za to, že když se zbavíme oxidu siřičitého, když snížíme celkový obsah prašných částic, když snížíme oxidy dusíku, což všechno se podařilo, že máme vyhráno. A dnes vidíme, že vyhráno nemáme, protože jsou jiné škodliviny, kterým jsme dříve nevěnovali tak velkou pozornost. Ostatně ani nebyly metody, jak je měřit."

Jako mimořádně nebezpečné jsou hodnoceny prachové částice vznikající například při spalování v dieselových motorech. To je důležité si uvědomit v době, kdy stále roste objem nákladní automobilové dopravy a kdy stoupá množství dieselových motorů v osobních automobilech.

"Lidé zapomínají na to, že diesely jsou zdrojem právě těch nejjemnějších částic. Čím více je dieselů, tím více je těch částic. Ani moderní diesely nemají dostatečnou filtraci, takže i nová vozidla jsou v tomto směru znečišťovateli."

Dalšími zdroji nebezpečných prachových částic jsou zejména domácí topeniště, kotelny či uhelné elektrárny. Podle minstra životního prostředí Martina Bursíka už jeho resort připravuje novelu zákona o ovzduší, která zpřísní emisní limity pro kotle v domácnostech. Kvůli zpřísnění emisních limitů si tak statisíce lidí, kteří topí uhlím, budou muset do roku 2014 pořídit nové kotle.

"Připravujeme novelu zákona o ovzduší, která zpřísní emisní limity pro kotle. Novela by měla stanovit termín 1.1. 2014, kdy už u nás nebude možné využívat fosilní paliva pro vytápění."

Bedřich Moldan v této souvislosti připomíná ještě jedno nebezpečí lokálních topenišť.

Martin Bursík
"Lidé z neznalosti a ze snahy rádoby ušetřit pálí ve svých kotlích všechno možné. To dříve nebylo, protože nebylo tolik plastů a tolik materiálů, které se daly spálit."

I na to myslí resort ministra Martina Bursíka.

"Dalším důležitým momentem je, aby samospráva měla možnost kontroly v momentě, kdy je zcela zřejmé, že někdo pálí v kamnech nebo v kotli něco, co nedopovídá normám, a je to cítit a vidět."

Kvůli špatnému ovzduší se za posledních 11 let zdvojnásobil v Česku mezi dětmi počet alergiků a astmatiků. Nejhorší situace je kromě Prahy ve Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Špatné ovzduší má ale podle zprávy Ministerstva životního prostředí negativní vliv i na lesy. Jejich kvalita je prý nejhorší v Evropě. Zprávu chce ministr Bursík předložit ve středu vládě. Mimochodem, z odborných kruhů zaznělo, že za jeden den strávený na rušnějším místě v Praze prý člověk vdechne objem jemných prachových částic, který se rovná třiceti vykouřeným cigaretám.