Vinohradský templ v roce svého 120. výročí znovu ožije díky videomappingu
Před druhou světovou válkou byla nejhonosnější synagogou u nás. Říkalo se jí Vinohradský templ. Postavena byla před 120 lety, ale osudné se jí stalo spojenecké bombardování před koncem války. V 50. letech byla zbořena. Pražské panoráma tak přišlo o jednu z dominant. Ale díky videomappingu synagoga v roce svého 120. výročí opět ožije.
Za okupace tu našel útulek dětský domov, na galériích vyučoval talentovaný malíř František Kien židovskou mládež kreslení. Později tu nacisté zřídili sklad nábytku z židovských bytů. Koncem války dostala synagoga při spojeneckém náletu přímý zásah zápalnou bombou. Tahle zajímavá historie teď ožije díky videomappingu Zdeňky Čechové.
"Na místě, kde stála největší synagoga v Čechách, nyní stojí základní škola. Je to v ulici Sázavská na Vinohradech. Historie synagogy byla pohnutá. Od vybudování před 120 lety, byla v roce 1945 bombardována, poškozena a v roce 1951 zbořena. Synagogu tam připomíná pouze pamětní deska."
Jak ožije synagoga díky videomappingu?
"Snažila jsem se celou historii podchytit i hudebně výběrem z díla Jaromíra Vogela. Nejdřív oživuji současný objekt základní školy, pak najednou fasáda praská, a v těch puklinách vystupují fragmenty bývalé synagogy. Pak následuje vybudování synagogy. Za zvuků varhan pak vstoupíme do interiéru, který díky složitým animacím celý rozsvítíme. Pak následuje bombardování. Poslední částí je pocta památce tohoto významného vinohradského objektu."Jak dlouho trvalo vytvořit tento videomapping?
"Je za tím rok práce. Dřív jsem projekty dělala od A do Z, ale už nemám tolik energii a do spolupráce zapojuji své studenty z ČVUT. Pak tam byl odborný tým na zaměření synagogy."
Videomapping k výročí synagogy není jediný, který chystáte. Přede mnou leží plakát na další audiovizuální projekci, která bude na budově Univerzity Karlovy na Malostranském náměstí 6. 10. a bude to projekt u příležitosti výročí české státnosti. Co všechno na něm připomenete?
"Hodně jsem se orientovala na historii Prahy a naše památky. Je to oslava Prahy včetně veršů a hudby Miroslava Vobořila. Videomapping bude mít 6 minut. Oba projekty mají vymezenu hodinu pro diváky."
Jak dodala Zdeňka Čechová, znovu objevovat největší pražskou synagogu mohou lidé v neděli 16. září od půl deváté večer.