Vít Bárta chce jít do voleb

Vít Bárta, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Neformální lídr Věcí veřejných Vít Bárta poslanecký mandát zatím nesloží. K tomu, aby se vzdal křesla ve sněmovně, ho ale vyzval premiér Petr Nečas i další politici. Poukázali přitom na páteční verdikt soudu, který Víta Bártu uznal vinným z uplácení bývalých spolustraníků Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí. Vít Bárta se odvolal a s případným složením mandátu chce počkat až na konec odvolacího řízení. Naopak, bude kandidovat v krajských volbách v Plzeňském kraji.

Vít Bárta, foto: ČTK
Před pátečním verdiktem soudu Vít Bárta prohlásil, že pokud bude uznán vinným, odejde z vysoké politiky. Nyní však tvrdí, že funkci poslance nepovažuje za součást vrcholné politiky:

"Jestliže říkáme vrcholná politika, tak vrcholná politika bezesporu není 250 nejvyšších ústavních činitelů. Vrcholná politika je exekutiva a samozřejmě vedení Poslanecké sněmovny. Nedomnívám se ale, že řadový poslanec je vrcholná politika."

A tak se Vít Bárta jen vzdal vedení poslaneckého klubu Věcí veřejných a pozastavil své členství ve straně. Jeho setrvání v Poslanecké sněmovně kritizují jak koaliční, tak opoziční politici. Ministr financí a místopředseda koaliční TOP09 Miroslav Kalousek tento krok označil za nepříjemné zklamání a je přesvědčen, že v žádném případě nestačí:

"Členství v zákonodárném sboru je účastí ve vysoké politice. A pokud tedy pan poslanec Bárta poruší svůj veřejný závazek, tak musím říct, že to asi není poprvé, ale poprvé je to tak silné a docela nám to vadí."

Zbyněk Stanjura a Vít Bárta
Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura je přesvědčen, že Vít Bárta by měl úplně odejít z Poslanecké sněmovny. Zmínil to dokonce jako podmínku další vládní spolupráce s Věcmi veřejnými. Premiér Petr Nečas v rozhovoru pro pondělní Respekt uvedl, že "politik odsouzený, byť nepravomocně, za korupci nemá zůstávat ani v postavení ústavního činitele". Nemá ale prý žádné páky, jak Víta Bártu k odchodu ze sněmovny donutit. Další kroky jsou prý záležitostí Věcí veřejných.

Vít Bárta chce dál dokazovat svou nevinu. Rozhodl se mimo jiné na podzim kandidovat do vedení Plzeňského kraje. Jak oznámil v České televizi, nejdřív chce ale dokázat svou nevinu u odvolacího soudu. Zároveň sdělil, že nebude kandidovat za svou domovskou stranu, aby ji ještě více nepoškodil:

"Já jsem se rozhodl, že budu kandidovat. Forem kandidatury je celá řada, od občanského sdružení po nějaký soubor politických stran či konkrétní politické strany. Ještě je dostatek času, abych se rozhodl."

Jiří Pospíšil
Vít Bárta se chce utkat s lídry plzeňské ODS Romanem Jurečkem a ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, kteří podle něj stojí za loňským útokem na Věci veřejné. Oba podle něj byli aktivně zapojeni do loňské přípravy vnitrostranického převratu ve Věcech veřejných. "Přejdu do útoku a dále budu bojovat naopak za zlepšení politické kultury,"řekl Vít Bárta. Jiří Pospíšil takováto nařčení striktně odmítá:

"Podle mého názoru je to snaha Věcí veřejných oslabit moji pozici v čele ministerstva spravedlnosti a získat tento resort, což Věci veřejné dlouhodobě deklarují. Vnímám to jako další útok proti mé osobě z jeho strany. S jeho kauzou a s Věcmi veřejnými nechci mít nic společného a nemám s tím nic společného."

Karolína Peake, foto: ČTK
Místopředsedkyně Věci veřejných Karolína Peake a Dagmar Navrátilová považují Bártův plán za nešťastný. "Po všem, čím si prošel, by se měl stáhnout, odpočinout si a nabrat síly na odvolací proces a případný návrat do politiky,"řekla ČTK Karolína Peake. Podle Dagmar Navrátilové Bártův nápad nemůže mít pozitivní výsledek. "Doufám v počátek sebereflexe strany a návrat k realitě a práci,"řekla agentuře.

Setrvání Víta Bárty v Poslanecké sněmovně a Věcí veřejných v koalici je nepřijatelné pro opoziční sociální demokraty. Jak zdůraznil jejich šéf Bohuslav Sobotka, jediným řešením zůstávají pro ČSSD nové volby:

"Nechceme se dívat se na to, jak Vít Bárta zůstává v poslanecké sněmovně a nadále zezadu řídí poslanecký klub a zástupce Věcí veřejných ve vládě. Všichni přece víme, jak to bude, když Vít Bárta neodejde z politiky tak, jak to sliboval a nyní porušil. Není možné, aby Věci veřejné zůstávaly součástí této koalice, když se ukázala podstata této takzvané politické strany."