Vítězem gorilí reality show Odhalení je Richard

Gorilí samec Richard, foto: ČTK

Vítězem gorilí reality show Odhalení a šťastným majitelem dvanácti melounů se stal Richard. Přes dva metry vysoký lidoop si získal největší sympatie ze všech obyvatel pavilonu goril pražské zoologické zahrady. Dostal přes 28 procent všech odeslaných hlasů. Každodenní život čtyř dospělých goril a gorilího mláděte mohli lidé sledovat na internetových stránkách Českého rozhlasu nepřetržitě 24 hodin denně více než dva měsíce. Reality show zaujala i Martinu Lustigovou.

Gorilí samec Richard,  foto: ČTK
"Gorilí samec Richard patří mezi nejkrásnější samce svého druhu v Evropě vůbec. Je to klasický vůdce smečky, stříbrohřbetý samec s nádhernou muskulaturou. Je velmi šikovný i co se týče pohlavního života. Má bezvadnou povahu, je velmi učenlivý a příjemný," představuje vítěze tak trochu jiné reality show Odhalení mluvčí pražské ZOO Vít Kahle.

Výsledek hlasování nikoho příliš nepřekvapil, protože Richard byl favoritem už v průběhu jednotlivých hlasovacích kol. Na diváky udělal nejlepší první dojem, označili ho za nejšikovnějšího a také jim prý nejvíc připomínal jejich šéfa. Na druhém místě skončila samice Kijivu, která předloni porodila Richardovi Moju, první gorilí mládě narozené v pražské ZOO. Třetí příčku obsadila Kamba a čtvrtou Shinda. Moja byla jako nezletilá ze soutěže vyřazena.

Richard už dostal první část své výhry. Rozkrojený meloun si odnesl do kouta a labužnicky si ho vychutnal. Rozdělil se se svými družkami a potomkem? "Richard se jako správný vůdce smečky nerozdělil. Všechno si snědl sám. Samozřejmě dostal jenom část melounů, aby neměl trávící potíže. Takže dostal jenom jeden meloun a zbytek bude dostávat po částech. Myslím, že hlavní ošetřovatel Marek Ždánský se zmínil o tom, že každý měsíc dostane jeden meloun."

Gorilí samec Richard,  foto: ČTK
Odhalení není jenom soutěž o nejpopulárnější gorilu pražské ZOO. Je to i projekt, který má přiblížit život goril. "Určitě těch situací, které bude možné rozebrat, bude celá řada," soudí Vít Kahle. Tvůrci gorilí reality show chtějí také přispět k ochraně volně žijících goril v Africe. Lidé mohli přispět zasláním krátké textové zprávy nebo zakoupením propagačních předmětů s logem Odhalení. Pokračuje Miroslav Bobek, šéfredaktor Českého rozhlasu Leonardo, který za projektem stojí: "My počítáme, že celkově získáme řádově statisíce korun. A kam peníze půjdou? Část chceme poskytnout do Limbe - to je záchranná stanice v Kamerunu. A zvažujeme, že druhou část bychom použili na to, aby přímo čeští ochránci přírody mohli začít ochranářské aktivity v Africe." Projekt Odhalední byl přijat velmi kladně, a to nejen doma, ale i v zahraničí. "To, že o něm vysílaly televize a psaly noviny téměř po celém světě, nás velmi potěšilo," dodává Miroslav Bobek.

Na internetových stránkách projektu Odhalení se také vedou zajímavé diskuse. Teď tam převládají gratulace Richardovi. Můžete se s námi podělit o nějakou z dalších zajímavých reakcí? "Mě zaujal příspěvek jednoho pana učitele, který píše, že vždycky na začátku vyučování promítá nad tabuli pohled do pavilonu, pohled na gorily."