Vláda bude i v příštích pěti letech podporovat české krajany v zahraničí, peněz bude ale méně

Na jaře tohoto roku byl schválen vládní program podpory českého kulturního dědictví ve světě. Prakticky to znamená, že i v příštích pěti letech bude vláda finančně přispívat českým krajanským komunitám v zahraničí na jejich vzdělávání a výuku češtiny, spolkovou i vydavatelskou činnost, na udržování kontaktů s Českou republikou a podobně. Na bližší informace se Milena Štráfeldová zeptala Vladimíra Eisenbruka, vládního zmocněnce pro krajany z ministerstva zahraničních věcí:

Vladimír Eisenbruk,  foto: Barbora Kmentová
"Ten program je koncipován podobně, jako byl předešlý pětiletý program, pouze s tím rozdílem, že zejména v té krajanské části bychom se chtěli trošku odklonit od investic, rekonstrukcí a stavebních úprav a spíše se orientovat na problematiku vzdělávání a podporovat výuku českého jazyka."

Odklon od investic spočívá v tom, že na ně nejsou peníze, nebo že ty stavby jsou už hotové a opravené?

"Platí druhá část otázky. Jsme víceméně toho názoru, že valná většina krajanských besed, budov, zařízení je v dobrém technickém stavu, takže se můžeme orientovat opravdu na podstatu tohoto programu. A tou není péče o budovy, ale o duši českých krajanů a českého národa v zahraničí."

A co tedy v tomto směru bude český stát podporovat?

"Jedním z konkrétních projektů, které bychom si velmi přáli podporovat, je projekt České školy bez hranic. To je projekt výuky předškolních a raně školních dětí. Domníváme se, že je tu velmi významná cílová skupina tzv. nových zahraničních Čechů. Tedy lidí, kteří z různých důvodů zejména profesních pobývají dlouhodobě v zahraničí. Nebo pocházejí ze smíšených manželství a mají zájem o to, aby si jejich děti udržely český jazyk. A to bychom velmi rádi podporovali. Jenom pro představu - v takovém Bruselu dnes máme zhruba čtyři až pět tisíc lidí, kteří tam profesně působí. A to je nesmírně významná skupina, se kterou musíme a hlavně chceme pracovat."

To ale zase znamená určitý posun, protože dosud se z tohoto programu podporovaly klasické krajanské aktivity, to znamená různá krajanská setkání, vydávání krajanských periodik. Zůstane podpora i těchto aktivit?

"Zůstanou, pokud svou kvalitou ospravedlní svou existenci. A co se týče těch poněkud folklorních záležitostí, tam si taky nemyslíme, že bychom podporu škrtali. To vůbec ne. Budeme se ale snažit spolky spíše směrovat k tomu, aby se věnovaly projektům vzdělávacím. Ale neznamená to, že bychom nepodporovali folklorní aktivity."

Kolik peněz zůstane v příštích pěti letech na podporu krajanů?

"Z pohledu ministerstva zahraničních věcí by to mělo být šestnáct milionů korun ročně."

A celková roční částka tohoto projektu?

"Celková částka je zhruba padesát milionů."

Čili malý pokles proti těm předchozím pětapadesáti...

"Je tam jistý pokles a navíc se u této částky, ačkoliv je dána usnesením vlády, tak tím, že tyto prostředky jsou už vázány v jednotlivých rozpočtových kapitolách jednotlivých ministerstev, může stát, že v případě dalšího vázání prostředků budou tyto peníze kráceny. Ovšem to je realita, musíme s ní počítat. Ta se může dotknout kohokoliv."