Vláda chce odvolat velvyslance při EU Kohouta

Foto: Evropská komise

Vláda chce odvolat českého velvyslance při EU Jana Kohouta. Diplomat by měl z Bruselu odejít do konce tohoto roku. Opozici se výměna nelíbí a hovoří o politických čistkách. Více se dozvíte z příspěvku Martiny Lustigové.

Kohoutova nástupce vláda vybere do konce léta. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je s prací tohoto diplomata spokojen, rozhodnutí premiéra Topolánka a vicepremiéra Vondry ale respektuje. Bývalý velvyslanec při Evropské unii Pavel Telička v České televizi vysvětlil, co musí nový zástupce Česka v Bruselu splňovat: "Musí být dobrý vyjednavač, výborný komunikátor a musí být schopen najít tu správnou platformu. A musí být také mnohdy zprostředkovatelem různých řešení."

Jan Kohout se stal velvyslancem v Bruselu v roce 2004, jeho mandát měl skončit v květnu 2008. Od roku 1995 je členem ČSSD, v roce 2005 se o něm uvažovalo jako o nástupci premiéra Stanislava Grosse.

Vláda chce výměnu provést kvůli českému předsednictví EU. Podle místopředsedy vlády Alexandra Vondry bude mít nový velvyslanec čas, aby se v Bruselu "zacvičil".

Foto: Evropská komise
Jak výměnu hodnotí politolog Vít Hloušek? "Hodnotím to jako mírně rozpornou záležitost. Chápu částečně argumenty, které vedou premiéra Topolánka a ministra Vondru k tomu odvolání, na druhou stranu je potřeba uvážit, že pan Kohout patří k našim nejzkušenějším diplomatům, zejména co se týče práce v souvislosti s evropskou integrací. Takže je otázka, jestli to pro Českou republiku spíš nebude ztráta."

Je to před českým předsednictvím EU, kterého se Česká republika ujme v roce 2009, rozumný krok? "Z časového hlediska to není zas tak krátce, ještě je čas se na to připravit. Já chápu argument nutnosti úzké spolupráce vlády a českého velvyslance při Evropské unii, protože to je pro úspěch českého předsednictví jedna z klíčových záležitostí. A pokud se skutečně nedaří tak úplně mezi premiérem a vicepremiérem Vondrou a panem Kohoutem najít nějakou společnou řeč, tak je možná jednodušší a lepší ho prostě vyměnit. Na druhou stranu je otázka, zda se podaří nalézt vhodného kandidáta. To znamená, na otázku, jestli je to odvolání dobrý nebo špatný krok, se dá odpovědět až v závislosti na tom, kdo bude na jeho místo jmenován,"říká Vít Hloušek.

Kdo Kohouta v Bruselu nahradí, není zatím jasné. Spekuluje se například o Vondrově náměstkovi Jiřím Šedivém nebo o politickém řediteli na ministerstvu zahraničí Martinu Povejšilovi.

Foto: Evropská komise
Opoziční ČSSD plánované odvolání Kohouta kritizuje a tvrdí, že zemi jeho odchod neprospěje. Podle sociálních demokratů pokračují čistky Topolánkovy vlády. Šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek s narážkou na starší výrok Mirka Topolánka řekl, že ještě rok po volbách trvá "noc dlouhých nožů". Vidí to tak i politolog Vít Hloušek? "Ne. To je opoziční rétorika, to se mi zdá naprosto přehnané. To je normální výměna, která je pozorovatelná při nástupu nové vlády, nově programově orientované vlády. Ale zase na druhou stranu opozice má tyto komentáře standardně, není to jenom u nás. Je to prostě rétorika, nic víc."

Čím je právě diplomatická mise v Bruselu výjimečná? "Tato diplomatická mise je výjimečná v tom, že zastupuje Českou republiku nikoliv u nějakého standardního státu, ale u Evropské unie, která samozřejmě díky tomu, že Česká republika je od roku 2004 členem EU, velmi intenzivně ovlivňuje nejen českou zahraniční politiku, ale zejména i českou politiku domácí. Evropská unie je takovou specifickou organizací, má některé rysy klasických mezinárodních organizací, v řadě ohledů kompetenci mezinárodních organizací překračuje. Je to záležitost, která velmi intenzivně ovlivňuje i českou vnitřní politiku, proto je místo velvyslance při Evropské unii velmi důležité a nestandardní, řekl bych nadstandardní, protože mimo jiné slouží k tomu, aby se komunikovala pozice České republiky vůči Evropské unii, v řadě věcí řeší různé technické problémy. Je to prostě trošku jiný post než standardní velvyslanci," uzavírá politolog Vít Hloušek.