Vláda chce zvýšit českou účast v zahraničních misích

Foto: www.army.cz

Těžiště českých vojenských misí by mělo v následujícím období ležet zejména v Kosovu a v Afghánistánu, zatímco například z Iráku se Češi mají téměř úplně stáhnout. Tak zní návrh ministerstva obrany. Vláda s ním souhlasila téměř ve stejnou chvíli, kdy se čeští vojáci v Afghánistánu stali terčem dalšího útoku.

Na české vojáky v Afghánistánu ve středu znovu zaútočili neznámí ozbrojenci. Velitel 2. kontingentu provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Logar Pavel Lipka o útoku říká: "V jednom tomto místě, kdy komunikovali v té době s místními obyvateli, byli mezi nimi i děti, na ně zaútočili neznámí útočníci střelbou z ručních protitankových granátů a ručních zbraní. Při tomto útoku bylo celkem sedm vojáků zraněno, z toho jeden středně, ostatní lehce. Ti lehce zraněni byli ošetřeni tady na místě, ten středně těžce zraněný voják byl evakuován do Bagramu na americkou základnu, kde byl podroben operaci a v současné době je stabilizován."

A Jana Růžičková z ministerstva obrany k tomu dodává: "Všichni vojáci jsou mimo ohrožení života."

Téměř ve chvíli útoku česká vláda schvalovala plán české účasti v zahraničních misích v příštím roce. Podle něj by měl být nejvíce posílen právě provinční rekonstrukční tým v Lógaru. V Afghánistánu, kde Češi působí celkem ve čtyřech provinciích, by tak jejich počet z 515 vzrostl na 645, českou přítomnost mají zvýraznit i tři dopravní vrtulníky a dělostřelecký radiolokátor Artur.

Foto: www.army.cz
Další významnou misí české armády zůstane Kosovo, kde se nadále počítá s nasazením 430 vojáků. Naproti tomu v Iráku by ze současných dvaceti lidí mělo zůstat jen pět českých instruktorů výcviku iráckých bezpečnostních sil. Čtyři letouny Gripen a 75 vojáků bude několik měsíců chránit vzdušný prostor pobaltských zemí a velmi malé týmy se mají podílet na činnosti mezinárodních sil například na Sinajském poloostrově nebo v Čadu. Z asi tisícovky má počet vojáků české armády v zahraničí stoupnout na téměř 1400, počítá se náklady ve výši 2,4 miliardy korun.

Plán však musí schválit zákonodárci. Premiér Mirek Topolánek věří, že ho podpoří i opozice. "Když v minulých funkčních obdobích levicová vláda předkládala návrhy o naší účasti v Iráku a Afghánistánu, tak to samozřejmě vždycky byla podobně kontroverzní otázka, ale mohla se spolehnout minimálně na část opozice, která ji v tomto úsilí podpořila. A tady já věřím, že ta společná odpovědnost a kontinuita zahraniční a bezpečnostní politiky převládne nad krátkodobými politickými záměry."

Z finančních důvodů však šéf sociální demokracie Jiří Paroubek chce zavázat své poslance, aby plán nepodpořili. Podle něj si vláda i spojenci v NATO musí uvědomit, že možnosti českého státního rozpočtu jsou omezené. Poslanec ČSSD Antonín Seďa pak v médiích vyslovil obavu, že při velkém počtu misí armáda nebude mít dostatečný počet vojáků na rotace z hlediska přípravy, vybavení a výzbroje.