Vláda na pomoc po povodních uvolnila 380 milionů korun, posílá i vojáky

Foto: ČTK

Česko se stále potýká s velkou vodou a jejími následky. Záplavy hrozí i o víkendu, meteorologové totiž předpovídají další vydatné deště. Kritická situace je zejména v Jihomoravském, Jihočeském a Ústeckém kraji, v centru Prahy byly preventivně postaveny protipovodňové zábrany. Na likvidaci následků povodní vláda uvolní 380 milionů korun, v postižených regionech pomáhá tisícovka vojáků. Podrobnosti zjišťovala Milena Štráfeldová:

Foto: ČTK
Evakuace obcí na Znojemsku, Ústecku a Nymbursku, přetékající hráze Vranovské přehrady a rybníka Rožmberk nebo obří laguna na Břeclavsku, i takové jsou důsledky povodní, které tento týden zasáhly Českou republiku. Na Jindřichohradecku a Táborsku byl kvůli záplavám vyhlášen stav nebezpečí. Počet míst s třetím povodňovým stupněm sice klesl na polovinu, v pátek už jich byly jen čtyři desítky, víkendové deště však podle Jana Kubáta z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze mohou situaci zase zhoršit.

"V současné době průtoky na většině českých řek jsou už na poklesu, čili za kulminací, ovšem jsou výjimky, kde stále ještě trvají velmi vysoké vodní stavy a můžou ještě narůstat. Pak by měl být přes víkend poměrně klid."

Na likvidaci následků povodní vláda vyčlenila 380 milionů korun. Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek upřesnil, že za ně mohou obce nakoupit například mobilní obydlí nebo rekonstruovat cesty. Martínkův úřad předloží vládě také návrh na půjčky, které by lidem umožnily rekonstruovat zaplavené domy. Podle ministra půjde o úvěr sto padesát tisíc korun.

"Je to půjčka na rekonstrukce, s dvouprocentním úrokem a desetiletou splátkou. Bude moci být použita na úpravy a opravy bytového fondu."

Žadatelé o půjčku v tomto případě nemusejí podle Radka Martínka splňovat věkový limit do šestatřiceti let. Lidé v postižených oblastech mohou podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha také získat zvláštní sociální dávky nebo požádat o půjčku městské a obecní úřady.

"Je možné kromě dávek, které jsou nevratné na ošacení, potraviny atd., využít možnosti bezúročné půjčky až do dvaceti tisíc korun. Není to nárokové, ale peníze by měly být k dispozici."

Ministr financí Bohuslav Sobotka již dříve prohlásil, že na pokrytí povodňových škod stačí rezerva státního rozpočtu. Ústřední povodňová komise totiž nepředpokládá, že škody po letošních povodních by měly být rozsáhlejší, nežli v letech 1997 a 2002. Vláda přesto na pomoc do postižených regionů vyslala armádu. Kabinet Jiřího Paroubka o tom rozhodl na svém čtvrtečním mimořádném zasedání:

"V tuto chvíli se ukazuje dobré fungování integrovaného záchranného systému. Je to dáno i tím, že přeci jenom máme už jisté zkušenosti za posledních deset let. Bylo nasazeno sedm a půl tisíce hasičů profesionálů, tisíce dobrovolných hasičů, tisíce policistů a nasadíme tisíc příslušníků armády,"

Premiér Jiří Paroubek,  foto: ČTK
upřesnil premiér Paroubek. Armáda s vojenskou technikou představuje v zaplavených obcích skutečně velkou pomoc. Potvrdil to i starosta Veselí nad Lužnicí Petr Hynek. Ve Veselí voda zaplavila dvě desítky ulic.

"V případě potřeby je využíváme k pomoci třeba při evakuaci. V některých ulicích voda přesahuje jeden metr, takže tam už se dojede pouze nákladními auty, která mají vrchní sání."

Starostové v postižených regionech si však také stěžovali, že na počátku povodní neměli od vodohospodářů dostatek informací. O tom, že se velká voda žene ke Znojmu a je třeba zahájit evakuaci, se například znojemský starosta Pavel Balík dozvěděl až ve středu večer. Do čtvrtečního rána přitom bylo nutno evakuovat tisíce lidí.