Vláda, odbory a zaměstnavatelé se radili o tom, jak snížit nezaměstnanost

Milan Štěch

Jak snížit vysokou nezaměstnanost - o tom se radila tripartita, tedy představitelé vlády, zaměstnavatelů a odborů. Diskuse byla poměrně rušná, neboť míra nezaměstnanosti činí kolem deseti procent a zatím se ji nedaří snížit.

Odbory odmítají restrikce - jako je například snížení podpory v nezaměstnanosti - ty máme podle nich nejnižší v Evropě. Řešení vidí jedině v posílení hospodářského růstu. Předseda Konfederace odborových svazů Milan Štěch upozornil také na skutečnost, že několik let v Česku stagnuje zaměstnanost ve službách.

"Zatímco EU má zaměstnanost v oblasti služeb celkově asi 66 procent, tak my jsme asi o 11 procent níž. Řada občanů si nemůže služby dovolit, protože na to nemá."

Míra nezaměstnanosti v jednotlivých krajích ČR,  březen 2003,  graf: ČTK
Odbory také kritizovaly skutečnost, že v legislativě nejsou žádné podpůrné kroky, které by motivovaly lidi k cestě za prací. Domnívají se, že český daňový systém je zkostnatělý. Domnívají, že pro firmy, které potřebují pracovníky, by bylo výhodné zahrnout jejich ubytování do nákladů.

"Pracovní síla z Ostravy, která by chtěla někam dojíždět, nebo ze severních Čech, tak když si od svého průměrného výdělku odečte náklady na přechodné ubytování a dopravu, tak to dělá 50 procent čistého výdělku a s takouvouto motivací samozřejmě ta pracovní síla nebude uvažovat o té změně."

Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha se tyto problémy už řeší. Také on se domnívá, že je třeba, aby prostředky na podporu zaměstnanosti směřovali nejen k zaměstnavatelům.

"Aby ta pomoc směřovala spíše na toho člověka, který o tu práci žádá, což se ukazuje jako efektivnější, například příspěvek na dojíždění."

Příspěvky by měly směřovat také do oblasti bytové politiky, například do oblastí, kde vznikají velké investice s tisíci zaměstnanci. Velkým problémem však je, chybí prostředky na aktivní politiku zaměstnanosti. I když jsou vybrány, podle odborů jsou používány na jiné účely státního rozpočtu. Navrhují proto oddělit od státního rozpočtu a vytvořit fond zaměstnanosti, jak se o tom léta uvažuje. Potvrzuje to i zástupce zaměstnavatelů - generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška.

"Ten výběr je skoro 30 miliard. Když vezmeme za rok 2002, na aktivní a pasivní politiku zaměstnanosti bylo dáno řádově 8 až 9 miliard."

Ministerstvo práce podle Škromacha chystá proto řadu legislativních změn s cílem zpřísnit pobírání dávek v nezaměstnanosti a omezit práci na černo, která je zdrojem úbytku pracovních míst. Ekonomové však spatřují hlavní problém jinde; za růstem nezaměstnanosti podle nich stojí zejména příliš štědrý sociální systém, nepružný trh práce a nerealistické mzdové požadavky odborů. Pracovnímu trhu by podle nich také pomohlo, kdyby v ČR kleslo daňové zatížení práce, které je jedno z nevyšších v Evropě.