Vláda podpořila rozšíření zákazu jízdy kamionů

O rozšíření zákazu jízdy kamionů se již dlouho vedou spory. Někteří by jej uvítali, jiní, především autodopravci, jsou proti. Dalším podnětem do diskuse je středeční rozhodnutí vlády. Ministři na svém zasedání schválili celoroční zákaz jízdy vozidel nad 7,5 tuny v pátek odpoledne od 15:00 do 18:00 a téměř celou neděli.

Omezení dosud platilo jen po dobu letních prázdnin. Podle návrhu ministra životního prostředí Martina Bursíka a ministra dopravy Aleše Řebíčka se zákaz navíc rozšiřuje i na celou silniční síť. V současné době mají kamiony omezen vjezd pouze na dálnice, rychlostní silnice a silnice první třídy, a to během letních prázdnin v pátek od 17:00 do 21:00 hodiny a v sobotu od 07:00 do 13:00 hodiny. Po celý rok platí pro kamiony zákaz v neděli od 13:00 do 22:00 hodin.

Proti vládnímu návrhu okamžitě vystoupili dopravci. Nesouhlasí s ním např. Svaz průmyslu a dopravy České republiky, Hospodářská komora České republiky nebo sdružení dopravců Česmad Bohemia. Podle generálního tajemníka Česmadu Martina Špryňara je pro dopravce návrh nepřijatelný.

Martin Bursík,  foto: ČTK
"On hlavně ten zákaz je v praxi nerealizovatelný. Pan premiér si vyžádal i ta čísla a my jsme je spočítali na té úplně spodní hranici. Při těch původních hodinách, tak jak ten návrh zněl nejdříve, to znamená 15:00 až 20:00 v pátek odpoledne, tak by to znamenalo zhruba 1,7 miliardy korun pro vozidla, která se pohybovala na síti zpoplatněné v roce 2007."

Podle ministra Bursíka by mělo omezení jízdy kamionů snížit nehodovost.

"Je tady jeden účel. Naplnit důležitý bod programového prohlášení vlády a zároveň učinit něco pozitivního pro zkvalitnění cestování na našich silnicích v průběhu víkendu, protože toto období je naprosto kritické. Dochází zde k největšímu počtu dopravních nehod i smrtelných nehod. Je to veliká zátěž na řidiče, čili proto jsme došli k tomuto rozhodnutí."

Zákaz jízdy kamionů by uvítal také Svaz měst a obcí.

S dopravci bude ještě o zákazu jízd jednat premiér Mirek Topolánek, prostor pro zásadní změny v návrhu omezení kamionové dopravy nevidí. Podle ministra Řebíčka se jednání předsedy vlády s dopravci může týkat mimo jiné slevy ze spotřební daně z nafty nebo slevy na mýtném.

Aleš Řebíček
Předmětem mezirezortních jednání budou nyní také výjimky ze zákazu jízd. Podle Aleše Řebíčka existují dvě varianty.

"Jedna z nich je, že budou citované výjimky už dané do zákona. Druhá je pravomoc, tak jak je tomu dnes, obcí a krajů. To je ještě součást dohody, kterou v rámci vlády musíme udělat a kterou já budu předkládat."

Vypracováním konečné podoby novely zákona o silničním provoz pověřila vláda právě ministra dopravy. Pokud novela projde parlamentem, mohla by začít platit od začátku příštího roku.