Vláda schválila novelu o důchodovém pojištění

Vláda v pondělí schválila novelu zákona o důchodovém pojištění, která umožňuje penze mimořádně valorizovat, pokud inflace překročí pět procent oproti dosavadním deseti procentům. Penze by se tak měly od srpna zvýšit v průměru o 465 korun.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas
Kabinet reaguje na inflaci, která v lednu meziročně zvýšila ceny o sedm a půl procenta. Čeho by se mimořádná valorizace týkala a kolik po ní bude činit průměrná penze, řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

"To znamená, že na konci letošního roku by dosáhla průměrná starobní penze výše 9 600 a umožnilo by to valorizovat všechny druhy penzí: starobní, invalidní, pozůstalostní."

Penze pobírá 2 700 000 lidí, dodatečné zvýšení jejich důchodů by si podle ministra vyžádalo přes 6 a půl miliardy korun. Snížení hranice inflace pro valorizaci důchodů je podle ministra Nečase změnou, kterou vláda zřejmě využije i v budoucnu, a to v souvislosti se srovnáváním cen v České republice a v eurozóně.

Opoziční sociální demokraté podle svého místopředsedy Zdeňka Škromacha ve zvýšení důchodů vládě bránit nechtějí. S mimořádnou valorizací souhlasí, ale považují přidávání za opožděné a malé. Penze by chtěli zvednout už od června, a to o 670 korun. Pokud by s jejich plánem vláda nesouhlasila, chtějí se vrátit ke svému dřívějšímu záměru. Původně navrhovali, aby starobní důchodci dostali jednorázově 6000 korun, což by podle Škromacha stálo asi 12 miliard. Podle Nečase by tak ale hrozil důchodovému systému propad do schodku.

Podle místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Davida Ratha vláda nedodržela své sliby.

"Vzpomeňme si, vždyť ODS před volbami slibovala každému důchodci tisíc korun. A nyní opět přichází, pokud vím, s nějakými zhruba šesti stovkami. Čili, kde je těch tisíc korun? Opět další podvod na důchodcích a já doufám, že si to lidé nenechají líbit. Když si z vás někdo takto dělá legraci, před pár měsíci vám slibuje minimálně tisíc korun a teď při inflaci, která je nad 7%, tak vám najednou dává šest stovek."

Novelu ještě musí posoudit Sněmovna, pokud projde, dostane ji k podpisu prezident. Podle ministra práce a sociálních věcí by předlohu měli poslanci posoudit co nejdříve.

"My budeme navrhovat Poslanecké sněmovně, aby tento návrh schválila hned v prvním čtení. Aby bylo možné okamžitě začít projednávat příslušné vládní nařízení, protože ono potřebuje určitou, zhruba dva a půl měsíční lhůtu k realizaci, aby umožnilo od měsíce srpna provést mimořádnou valorizaci důchodů."