Vláda schválila programové prohlášení, které deklaruje snahu o sociální model státu a klade důraz na podporu rodiny
Priority programového prohlášení, které jednohlasně přijal kabinet Vladimíra Špidly, se příliš neliší od koaliční smlouvy mezi sociálními demokraty, lidovci a unionisty. Vláda deklaruje snahu o sociální model státu a klade důraz na podporu rodiny. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.
"My jsme předložili toto vládní prohlášení včas, protože Ústava dává lhůtu jeden měsíc. My předkládáme v podstatě ve třech týdnech. Zkušený člověk je schopen přečíst padesátistránkový text během 18 hodin, které jsou k dispozici, jisté časové napětí vzniká tím, že sněmovna se rozhodla své zasedání svolat o týden dříve, než by zbývalo ústavou stanovené lhůtě."
A jaké jsou hlavní priority Špidlovy vlády? Je to zejména vstup České republiky do evropské unie, podpora podnikání, boj proti kriminalitě a všem formám korupce. Programové prohlášení se týká i často kritizovaného schodku veřejných rozpočtů. Ten by se měl v roce 2006 pohybovat kolem 5ti procent, a v dalších letech klesat, přičemž tzv. maastrichtská kritéria pro přijetí do Evropské měnové unie požadují maximálně tříprocentní deficit. Kabinet zároveň potvrdil, že nebude zvyšovat daňové zatížení, naopak chce daňově zvýhodnit rodiny s dětmi. Právě na rodinnou politiku klade premiér Špidla velký důraz.
"Uvažujeme o zvýšení rodičovského příspěvku, je tam jasná tendence vytvořit takové podmínky, aby bylo snažší sladit trh práce a rodinu. To znamená umožnění například souběhu rodičovského příspěvku a přivydělání si, lepší možnosti v rámci kratších pracovních úvazků s odpovídající sociální ochranou a podobně. Navrhnou se změny daňového systému zvýhodňujícího rodiny s dětmi, například společné zdanění rodin a tak dále. Je to soubor celé řady opatření, kde nepochybně o množství z nich se povede velmi zajímavá debata, kterou právě předpokládáme v tom úvodu, že chceme připravit koncepci rodinné politiky."
Programové prohlášení neobsahuje žádná čísla o růstu mezd či výdajů do jednotlivých oblastí. Přestože například ministryně školství i zdravotnictví po svém nástupu do úřadů zveřejnily, o kolik peněz více by chtěly ze státního rozpočtu pro své resorty, do dokumentu tyto konkrétní údaje nebyly vůbec zařazeny nebo z něho vypadly. Co se týče zahraniční politiky, kabinet chce nadále udržovat nadstandardní vztahy se Slovenskem a věnovat pozornost rozvoji vztahů s krajanskými komunitami v zahraničí.
A jak se na programové prohlášení dívají koaliční partneři sociálních demokratů? Mnozí z unionistů mají výhrady k zadlužování i k sociálním výdajům. Upozorňují, že je vláda více socialistická, avšak po volbách jediná možná. Rozdíly v některých názorech potvrdil místopředseda vlády za Unii svobody Petr Mareš.
"Tam, kde jsme měli nějakou diskusi o některých bodech, tak jsme se v textu vládního prohlášení v postatě vrátili v textu koaliční dohody. To znamená, ta podoba se v žádném případě neodchyluje od koaliční dohody, je to kompromis, ale je to kompromis, za který se US-DEU nemusí stydět."
Naproti tomu místopředseda pravicové ODS Ivan Langer k vládním programovým záměrům řekl, že je to budování socialistického ráje s pekelnými následky. Komunisté se domnívají, že vláda ustoupila doprava a její složení nebudí důvěru. Podle politologů obsahuje programové prohlášení řadu ambiciózních závazků, jejichž naplňování bude velice obtížné a to za předpokladu, že vláda bude zvyšovat zadlužení země.
Český tisk upozorňuje na to, že v dokumentu je řada květnatých frází a chybí postup, jak chce vláda svých cílů dosáhnout. Pokud se kabinetu skutečně podaří prosadit omezení poslanecké imunity, zkrátí se fronty u rejstříkových soudů, a stavební řízení bude rychlejší, pak si možná lidé začnou myslet, že to vláda s tím potíráním "odcizené" společnosti myslí vážně, konstatuje tisk.