Vláda schválila smlouvu o spolupráci Česka a USA v oblasti obranného výzkumu

Bezpilotní letadlo americké DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), které bude schopné zůstat ve vzduchu po dobu pěti let, foto: DARPA

Vláda schválila smlouvu o spolupráci Česka a Spojených států v oblasti obranného výzkumu. Pokud dokument ratifikují obě strany, měl by dát českým vědcům přístup k projektům vyhrazeným pouze Američanům a několika dalším státům.

Vláda si od kontraktu slibuje, že se čeští vědci dostanou do úzkého klubu spojenců USA, kteří mají přístup ke špičkovým americkým technologiím. Mezi desítku takových zemí patří například Velká Británie nebo Finsko. Vyjednávání trvalo několik měsíců. Vicepremiér a ministr obrany Martin Barták předpokládá, že by mohl průlomovou smlouvu podepsat už v nejbližších týdnech.

Bezpilotní letadlo americké DARPA  (Defense Advanced Research Projects Agency),  které bude schopné zůstat ve vzduchu po dobu pěti let,  foto: DARPA
"Je to první smlouva, která umožní našim vědeckovýzkumným kapacitám dostat se na stejnou úroveň jako americkým a mít možnost ucházet se o účast v projektech, které se týkají jak vývoje, tak konkrétního provádění. Obranné projekty mohou být jak ve vojenské, tak v civilní oblasti. Týká se to vývoje, výzkumu, testování, vyhodnocování. Není to aplikace do praxe. To je další krok a o tom se bude hovořit v budoucnosti."

"Naše univerzitní nebo jiné zařízení bude mít možnost ucházet se stejným způsobem o dotaci, o grant, o podíl na výzkumu jako kterékoliv špičkové zařízení ve Spojených státech."

Jak dodal ministr Barták, výzkum by měl probíhat především v Česku, přičemž jeho náklady by hradila americká vláda. Nemusí jít jen o vojenské projekty. S obranným průmyslem souvisí i vesmírný výzkum nebo ochrana životního prostředí.

"Naše smlouvy o spolupráci, ať je to s Francií, Německem, Velkou Británií, Japonskem, umožnily našim vědcům stáže, umožnily výměnu informací a tak dále. Domnívám se, že tato smlouva je kvalitativně o něčem jiném, že je lepší. Je dlouhodobá, otevírá možnosti v podstatě bez limitu toku peněz do ČR a zejména bez omezení spolupráce na určitý počet výzkumníků za rok."

ČVUT pro americkou armádu vyvinula například systém pro řízení bezpilotních letadel. Výška grantů se v těchto případech pohybuje v řádech statisíců dolarů. Výhodou smlouvy podle Maříka je, že je velmi obecná. Umožňuje, aby ji využívali výzkumníci prakticky ze všech možných odvětví.

Nedávno se navíc českým vědcům otevřela další možnost jak proniknout k americkým grantům. Při americké ambasádě si v únoru otevřel pobočku Úřad pro námořní výzkum. Jeho pracovníci chtějí hledat zajímavé vědce z Česka, případně střední Evropy a najímat si je pro účast na svých projektech.