Vládní návrh ekonomických reforem stojí na tenkém ledě

Vlastimil Tlustý, foto: ČTK

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek se v neděli sešel s bývalým ministrem financí své první vlády a poslancem za jeho stranu Vlastimilem Tlustým. Zpráva je významná tím, že podle Tlustého s ním premiér dosud odmítal mluvit. A také tím, že Tlustý, volební symbol ekonomického programu ODS, kritizuje vládní návrh reformy veřejných financí.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Vláda si ale nemůže dovolit vnitřní rozkol. Koaličních poslanců je ve Sněmovně pouze polovina. Většinu potřebnou pro získání důvěry doplnili dva poslanci zvolení za sociální demokracii, na jejichž hlasy ve prospěch ekonomických reforem se ale nelze spolehnout. I když řady ČSSD oba opustili, jsou prý neustále vystaveni nátlaku a dokonce výhrůžkám bývalých spolustraníků. A odmítavý postoj sociální demokracie k vládním návrhům se podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka nezmění: "Nikdo od nás nemůže očekávat, že budeme ty jejich tzv. reformní zákony, které znamenají jenom drahotu pro 95 procent obyvatel této země, že budeme podporovat."

Vlastimil Tlustý,  foto: ČTK
Chybějící hlas Vlastimila Tlustého by tak mohl vládě přímo fatálně scházet. A nejen jeho: "Já totiž vůbec nejsem sám, kdo ten návrh kritizuje..." - tvrdí Tlustý. I když úvahy o deseti nespokojených koaličních poslancích jsou zatím jen v rovině nepotvrzených zákulisních spekulací, jistou váhu jim dává fakt, že ODS několik let prezentovala Vlastimila Tlustého jako garanta svého ekonomického programu a tvůrce příštích reforem. Podle něj ale kompromis, dosažený uvnitř tří vládních stran, zdaleka neodpovídá tomu, že ODS patří 81 ze sta koaličních poslaneckých křesel.

Předně Tlustý nechápe, proč se neprosadila věc, která podle něj nemůže nikomu vadit: "Zjednodušení daňového přiznání, tím pádem menší prostor pro daňové úniky, méně úředníků a všechno, co s tím souvisí." Na své spolustraníky v ODS Vlastimil Tlustý přes obrazovku České televize apeloval i připomínáním volebních slibů: "Principem reformy ODS bylo, že střední vrstvy budou motivovány k tomu, aby pracovaly a podnikaly a aby se svou životní úrovní odpoutaly od příjemců sociálních dívek. Od toho taky nepovažuji za možné ustoupit."

Premiér Mirek Topolánek
Premiér Mirek Topolánek si dle svých slov umí představit reformu daleko razantnější a bližší programu ODS. Připomíná ale, že je hlavou koaliční vlády, která má ve Sněmovně pouze polovinu křesel. Nicméně už před večerním setkáním v neděli prohlásil, že si umí představit diskusi s Vlastimilem Tlustým: "Pokud Vlastimil Tlustý přinese takové změny, které budou zodpovídat tomu kritériu, že každý mimořádný výdaj bude mít svou mimořádnou úsporu nebo mimořádný příjem, který nebude měnit základní parametry výsledku toho reformního balíku, tak pak ta diskuse je možná."

Prostor pro vedení dalšího dialogu v České televizi připustil i předseda nejmenší vládní strany, lídr zelených Martin Bursík. V takovém případě by ale vláda musela opustit pracně vyjednaný kompromis a začít hledat nový. Přitom čas běží: z čtyřletého volebního období už uplynulo jedenáct měsíců.