Vládní předvolební trumf - snížení daní

Ministr financí Bohuslav Sobotka
0:00
/
0:00

Velké většině Čechů by se měly od příštího roku snížit daně z příjmu. Vyplývá to z návrhu ministra financí Bohuslava Sobotky, který v noci na čtvrtek schválila vláda. Josef Kubeczka zjišťoval podrobnosti.

Ministr financí Bohuslav Sobotka
Na daních by podle ministra Sobotky mělo ušetřit až devadesát procent Čechů. Lidem, kteří vydělávají do dvaceti tisíc korun, by ročně zůstaly čtyři tisíce navíc. Ještě při platu kolem třiceti tisíc měsíčně by měla roční úspora činit téměř 3 tisíce korun. U vyšších mezd však již roční úspora činí jen několik set korun. Živnostníci by měli mít nárok na výdajové paušály ve výši 50 procent.

Snížením daní přijde státní kasa až o 15 miliard korun ročně. Podle ministra Sobotky ale tuto ztrátu z velké části nahradí příjmy ze změny nepřímých daní, například na tabákové výrobky.

Na klady a zápory vládního návrhu na snížení daní jsem se zeptal ekonoma České spořitelny Petra Zahradníka.

"Já se domnívám, že kladem je samotné snížení daňové zátěže, protože si musíme uvědomit, že žijeme v prostředí, kde konkurujeme i ostatním zemím, a náklady práce v České republice jsou skutečně relativně velmi vysoké. Jakékoliv snížení daňové zátěže opravdu znamená trumf v rukou české ekonomiky vůči ostatním sousedním zemím. Záporem bych nazval to, že z tohoto návrhu je možné skrytě vyčíst určité blížící se volební období v tom smyslu, že vláda dává největší přínos zejména nízko příjmovým skupinám. V příjmové skupině někde mezi dvaceti a třiceti tisíci korunami měsíčně vidíme pozvolný úbytek výhod, které z tohoto návrhu vyplývají. Při profesní skupině nad třicet tisíc korun měsíčně je ten přínos spíše symbolický. V porovnání s některými konkurenčními návrhy u nás si myslím, že velice silně akcentuje zejména nízko a středně příjmové skupiny."

Pokuste se, prosím, porovnat vládní koncepci snížení daní s návrhem opoziční Občanské demokratické strany na zavedení rovné daně.

"Myslím si, že ten návrh ODS je plošnější, oslovuje v podstatě všechny skupiny obyvatelstva rovnoměrným způsobem, byť v tomto návrhu je naopak citelné zvýhodnění výše příjmových skupin a výhoda, která by byla pro níže příjmové skupiny, by byla relativně menší. Návrh ODS je zcela určitě jednodušší a transparentnější, a to i přesto, že stávající vládní návrh rovněž zjednodušuje celou administrativu a vůbec sdělení, jakým způsobem se má danit."

Který z obou návrhů je ekonomicky efektivnější, a který pro řadové občany přínosnější?

"Já se domnívám, že z dlouhodobého hlediska je efektivnější návrh ODS, nicméně nejsem si jist, zda česká ekonomika i česká společnost je na tento návrh v současné době připravena. Proto se domnívám, že pragmatičtější v současné etapě vývoje je možná stávající vládní návrh. Ten je samozřejmě i vstřícnější a více respektuje potřeby řadových občanů, protože právě oni se pohybují v těch příjmových skupinách, které se budou těšit největšímu zvýhodnění."