Vltava vydala po měsíci řadu historických skvostů

Části hebrejského nápisu staré tři sta let, část věčného světla lampy u sochy Krista Spasitele a další historická díla vydala během měsíce Vltava u Karlova mostu. Potápěči městské policie její dno začali zkoumat poté, co neznámý vandal poničil nesmírně cenný hebrejský nápis na soše Kalvárie. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Nápis uráží náboženského cítění Židů, protože přisuzuje Jižíši Kristovi Boží atributy, což je v rozporu s židovskou vírou. Historické souvislosti vzniku nápisu tu vysvětluje tabulka, která připomíná tři sta let starý příběh. Žid Elias Backoffen tehdy musel nápis zhotovit jako trest za údajné hanobení kříže na sousoší. A právě hledání nápisu odstartovalo měsíční pátrání na dně Vltavy. Úspěch se dostavil hned první den. Potápěči poříčního oddílu městské policie vytáhli tři ze čtyř hledaných písmen. Jak se ukázalo, nápis byl poškozen záměřně - buď vandalem nebo náboženským fanatikem.

"Naši strážníci se tady potápěli až 4 krát týdně. Ten dnešní den je dnem posledním. V tuto chvíli prohledáváme poslední pilíře Karlova mostu, kde je tzv. plavební dráha, kde se není možné potápět bez povolení Státní plavební správy. I proto zde nevidíte jediný parník, protože potápění v plavební dráze znamená, že se uzavře celý provoz v tomto úseku Vltavy,"

uvedl ředitel městské policie Vladimír Kotrouš. Kromě částí nápisu objevili potápěči i další historické unikáty. Věčné světlo lampy u sochy Krista Spasitele, část monstrance ze sousoší sv. Norberta nebo obřadní meč ze začátku 19. století. Pro historické poklady se do studené Vltavy potápěl i Jan Tacl.

"Voda měla 4 až 5,5 stupňů Celsia. Mě se podařilo najít část hebrejského nápisu - první velký kus a potom ten meč."

Jaká byla pod vodou viditelnost?

"Nejlepší byla 40 a nejhorší 10 centimetrů. Někde pomůže světlo, ale spíš je to vše o hmatu."

"To, že se najdou obřadní meče, vázy, lucerny, to už jsme vůbec neočekávali, takže můj dík také patří profesionálnímu přístupu potápěčů městské policie."

dodává pražský radní Milan Richter. Nalezené předměty nyní čeká restaurování. S některými z nich se obyvatelé a návštěvníci Prahy zřejmě časem setkají v muzeích. Zatím ve stadiu zrodu je i soukromé Muzeum Karlova mostu, které by mělo stát v těsné blízkosti této památky. Podle radního Richtra si magistrát nechal zmapovat rozsah poškození všech soch na Kralově mostě.

"18 soch z 31 je poškozených. To je skutečně zásadní číslo."

Například ze sochy Madony se sv. Bernardem se ztratila padesátikilová socha andělíčka, dalšímu světci chybí například celá ruka. Magistrát proto chce v souvislosti s rekonstrukcí Karlova mostu zajistit jeho lepší ochranu, uvádí náměstek primátora Rudolf Blažek.

"Bude instalováno celkem 10 kamer na Mostecké věži a budou 24 hodin denně monitorovány policií. Věřím, že i diskuse se Sdružením výtvarníků, kteří mají pronajatý Karlův most, přinese své ovoce v tom slova smyslu, že se více zapojí do ostrahy především v nočních hodinách."

U Karlova mostu by v budoucnu mělo být vidět i víc strážníků.