Volby v Krupce platí!

0:00
/
0:00

Volby v Krupce na Teplicku jsou podle soudu konečně platné. Krajský soud v Ústí zamítl návrh na neplatnost tamních podruhé opakovaných komunálních voleb. Zamítl také návrh na opakování hlasování. Obyvatelé Krupky přitom museli o svém budoucím zastupitelstvu hlasovat celkem třikrát. A třikrát řešil průběh opakovaných voleb i soud.

Komunální volby v Krupce na Teplicku se tedy počtvrté opakovat nebudou. Krajský soud v Ústí nad Labem zamítl stížnost sdružení Zdravá Krupka na kupčení s hlasy při opakovaných volbách začátkem září. Podle předsedkyně soudního senátu Markéty Lehké soud nezjistil, že by někdo cíleně volby ovlivnil:

"Soud byl nucen s ohledem na jednotlivá tvrzení navrhovatelů přikročit k přepočítání všech hlasovacích lístků, přičemž zjistil, že komise se lehce upočítala. Skutečně se jednalo jenom o lehké upočítání. Soud tam oproti předchozí věci neshledal žádné účelové jednání, nebyly totožně vyplněné hlasovací lístky, natož jednou rukou, jako to bylo v předchozí věci. Soud to přičetl pouze lidskému faktoru."

Zvukové záznamy, které měly nakupování hlasů potvrdit, u soudu neobstály:

"Ty zvukové záznamy nebyly nikterak věrohodné, neměly vypovídací hodnotu."

Miloslava Bačová
Volební sdružení Zdravá Krupka, které stížnost ke krajskému soudu podalo, není s rozsudkem příliš spokojeno:

"My víme, že se uplácelo. Obracejí se na nás řádově desítky lidí se stížnostmi.""Není možné lidi získat k tomu, aby šli k soudu a vypovídali o tom, protože v Krupce panuje strašný strach,"řekli České televizi po vynesení rozsudku zástupci sdružení Zdravá Krupka Pavel Maleček a Miloslava Bačová. Ta také řekla, že volební sdružení Zdravá Krupka ústavní stížnost podávat nebude. "Domníváme se, že prohra to bude především pro občany města, až se ukáže, jak to nové zastupitelstvo bude pracovat a jestli najde vůli na té své práci něco změnit," komentovala rozhodnutí soudu Miloslava Bačová.

Soudní verdikt naopak přivítal dosavadní starosta Krupky Milan Puchar. "Jsem rád, že to martyrium téměř po roce - bez pěti dnů - skončilo,"řekl s tím, že do 15 dnů musí svolat zastupitelstvo. Bude prý navrhovat co nejzazší termín, 25. října, aby byl dostatečný prostor pro koaliční vyjednávání.

Vladan Brož,  foto: Transparency International
Situaci v Krupce dlouhodobě sleduje i protikorupční organizace Transparency International. Ta bude podle svého zástupce Vladana Brože rozhodnutí soudu respektovat. Vladan Brož ale dál trvá na tom, že hlasování v Krupce zmanipulované bylo:

"Nicméně to se nám nepodařilo dokázat, protože v tomto případě podle našeho názoru selhala policie, která nedokázala zjistit to naše tvrzení, to znamená to, že k uplácení docházelo již několik dní před konáním samotných voleb."

Řádné komunální volby loni v říjnu provázelo zřejmě nejrozsáhlejší kupčení s hlasy. Podle televizních záznamů se na parkovišti na sídlišti Horní Maršov srotilo několik desítek Romů, kterým neznámí lidé rozdávali vyplněné hlasovací lístky a vozili je do volebních místností. Soud původně volby posvětil, po úspěšné ústavní stížnosti ale změnil názor a zneplatnil je. Zneplatnění výsledků následovalo i po druhých volbách, které také provázely různé signály o kupčení.

Při třetím pokusu 10. září se objevila nahrávka, kterou disponuje nevládní organizace Transparency International. Údajný organizátor kupčení na ní údajně vysvětluje figurantovi, že už mu slibovaných 300 korun za hlas dát nemůže, protože už všechny peníze rozdal. Podle nahrávky byl údajně organizátorem místostarosta Zdeněk Matouš, jehož uskupení všechny volby vyhrálo. S nakupováním hlasů bylo jeho jméno spojováno už v předchozích případech. "Ta nařčení jsou nesmyslná, nemám důvod něco takového dělat,"řekl místostarosta Matouš. Důvodem, proč se Zdeněk Matouš drží u moci, je podle opozice snaha maskovat údajné podvody při stavbě průmyslové zóny Nové Modlany. Podle České televize koupil v roce 2005 pozemky, které pak díky změně územního plánu získaly na ceně. Tehdy prý vydělal asi 43 milionů korun. Zdeněk Matouš ale střet se zákonem popřel.