Volby viděny přes oceán

0:00
/
0:00

Hostem dnešního vydání této pravidelné rubriky je emeritní profesor Newyorské státní univerzity Ota Ulč, který nás ve středu navštívil v pražské redakci. Povídal jsem si s ním o nejčerstvějším dění na české politické scéně, tedy o nedávných volbách do Poslanecké sněmovny. Jaká byla předvolební kampaň v očích Čecha žijícího ve Spojených státech amerických?

Ota Ulč
"Tam já už žiji skoro 150 let a sleduji tamní volební klání velice bedlivě, velice pravidelně. A dívám se potom na situaci v Čechách trošku ovlivněn tou americkou zkušeností. Ve sledování zdejších předvolebních televizních debat mi chyběla gracióznost, trošku šlechetnosti, ohleduplnosti, respektu pro toho oponenta, u něhož předpokládám, že má stejný zájem o dosažení blaha této společnosti, ačkoliv si interpretuje tu cestu k jejímu dosažení trošku jinak. A nedívám se na něj jako na nepřítele, na zkázonosného tvora, jehož potřebuji zdevastovat, znemožnit, deklasovat, zničit. A to mi tu vadí."

Z výsledků voleb je zřejmé, že zhruba polovina Čechů žijících v zahraničí odevzdala své hlasy vítězné Občanské demokratické straně. Dokonce právě tyto hlasy v jižních Čechách rozhodly při přepočtu na mandáty o tom, že levice nezískala v Poslanecké sněmovně většinu. Přesto ale asi nebude jednoduché vyrovnat se s patovou situací, kdy pravice i levice mají stejný počet jednoho sta poslanců.

"Ta patová situace je skutečný unikát v západním demokratickém uspořádání státu. Já myslím, že ti emigranti, kteří se obtěžovali sednout do automobilů a jet tisíce mil, aby hlasovali, teď v tom musí najít značnou satisfakci, že jejich hlas, jakkoliv byl početně omezen, přece jenom měl tento efektivní dopad. A že většina hlasovala pro ODS mě nepřekvapuje, poněvadž ti hlasovali proti sociální demokracii, u níž se ví, že jde ruku v ruce s komunisty. Značně mě mátla rezolutnost poraženého sociálně demokratického premiéra, který oznámil, že za žádnou cenu neschválí připravovanou koaliční vládu. Co kdyby ta vláda třeba teď přišla s programem, který by se téměř ztotožňoval s programem sociální demokracie? Jde jim o ten program, nebo jde o to držet se zuby, nehty těch svých židlí, své moci, svého podílu?!

Zatím se zdá, že by se při vyjednávací obratnosti mohla zrodit v České republice středopravicová vláda. Může to podle Vás přinést nějaké změny ve vztahu našeho státu k Čechům žijícím v zahraničí?

"Jenom změny k lepšímu, ačkoliv zakladatel ODS Václav Klaus oprávněně není populární v exilových kruzích za své některé neuvážené, místy až arogantní vyjádření na naši adresu. A já, když se potkám s těmi lidmi, tak nemohou zapomenout Klausovi to jeho arogantní odstrkování exilu. Je to škoda, poněvadž tak se Česká republika nejenom připravila o účinné lobby, které by pomáhalo v řadě ekonomických záležitostí, ale i třeba ve věci zrušení víz, ale že si přímo vykoledovala fenomén, kterému bychom mohli říct 'antilobby'. Například v porovnání s Polskem."

Doufáte tedy, že nová vláda, pokud by se zrodila středopravicová vláda, by mohla v tomto směru přinést nějaké pozitivní změny?

"Já myslím, že jo. To by se mohlo povést."