Vrátí se Jiří Čunek?

Jiří Čunek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Dne 1. listopadu oznámil předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, že se vzdá svých vládních funkcí, tedy postu místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj. Důvodem bylo znovuotevření vyšetřování jeho údajné korupční kauzy, které však bylo po několika týdnech opět zastaveno s konstatováním, že se trestný čin nestal. Uplynul měsíc a vypadá to, že se Jiří Čunek do vlády opět vrátí.

Jiří Čunek, foto: ČTK
Celostátní výbor KDU - ČSL v úterý znovu navrhl předsedu Jiřího Čunka do funkce místopředsedy vlády a také do čela ministerstva pro místní rozvoj. Možnost, že se Jiří Čunek do vlády vrátí, ale vyvolala rozporuplné reakce ze strany koaličních partnerů lidovců - občanských demokratů i zelených. Premiér Mirek Topolánek zdůraznil, že nevylučuje návrat Čunka do vlády, ale myslí si, že by bylo šťastnější, kdyby si lidovci nechali na rozhodnutí čas, nejednali ukvapeně a doporučili zatím pověřit řízením jiného ministra.

Jako problém ale vidí Čunkův návrat ministr vnitra Ivan Langer.

"Vnímám to jako problém. Myslím si, že všichni mají pocit, že problém pana Čunka se netýká jenom té trestní věci, ale je podstatně širší a myslím si, že by si každý z nás měl uvědomit, jak velkou odpovědnost má a že nejde jen o jeho osobu, ale že jde také o celou vládu."

Martin Bursík, foto: ČTK
Také ministr životního prostředí a předseda zelených Martin Bursík označil rozhodnutí lidovců za nešťastné a zelení by rádi o návratu Jiřího Čunka ještě jednali.

"Že by si někdo myslel, že z toho budeme jásat a je to pro nás šťastné řešení, tak to asi nikdo neočekává. Nám hodně záleží na důvěryhodnosti vlády, protože máme před sebou daleko těžší momenty než doposud. Máme před sebou další reformní kroky, penzijní reformu, zdravotní... A na to potřebujeme, aby vláda měla dostatečnou sílu a důvěru."

V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes na otázku, zda může vyloučit, že by zelení odešli z vlády, kdyby se do ní opět vrátil Jiří Čunek, Bursík odpověděl, že nemůže nic vyloučit a uvidí až podle situace.

Jiří Čunek ale s námitkami nesouhlasí. Nevidí žádné překážky pro své opětovné jmenování. Jde prý o rozhodnutí KDU-ČSL, lidovci také nezpochybňovali nominaci místopředsedy zelených Ondřeje Lišky do křesla ministra školství. Názory na jeho opětovné dosazení do vládních funkcí se ale různí také mezi lidovci. Například poslanec Tomáš Kvapil považuje návrat za správný, protože kauza údajné korupce byla uzavřena. "Tato věc je teď definitivně uzavřena, proto si myslím, že i pan premiér mu dříve říkal, že bude-li tato jeho věc vyřešena, tak nemá nic proti tomu, aby se do vlády vrátil." Naopak ministr kultury Václav Jehlička by se do vlády na místě Jiřího Čunka nevracel.

Lidovci se ale v těchto dnech zabývají také veselejšími tématy. Vybírají si totiž nové logo. Celkem se jim sešlo 62 návrhů. Právě na to, jak by mohlo vypadat nové logo KDU-ČSL, aby stranu vystihovalo, se ptala mezi lidmi ptala anketa televize Nova.

"Něco z přírody, nějakou květinku."

"Něco takovýho z těch svatých."

"Chtějí být ve vládě s kýmkoli, takže ten kabát by byl vystihující."

"Malé prasátko. Čuněk."