Vrátí se vila Tugendhat rodině původních majitelů?

Vila Tugendhat

Spor o vydání vily Tugendhat se dostal do další fáze - město Brno ji chce převést na stát, který by ji potom mohl vydat dědicům původních majitelů. Funkcionalistická vila byla v roce 2001 zapsána na seznam UNESCO. Dědicové potvrdili, že i po případném vrácení vily nechají památku přístupnou veřejnosti. Více se dozvíte z příspěvku Martiny Lustigové.

Vila Tugendhat, foto: Jana Šustová
Brněnští zastupitelé souhlasí s tím, že je správné vilu dědicům vydat. Shoda už ale nepanuje v tom, jak to provést. Zastupitelé z ODS, kteří jsou na brněnské radnici v opozici, navrhovali, aby město vilu dědicům bezúplatně darovalo. Koaliční strany ale nakonec podpořily návrh primátora Romana Onderky z ČSSD, aby převod uskutečnil stát. Potomci manželů Tugendhatových chtějí vilu získat na základě zákona o zmírnění křivd způsobených holocaustem. Tento zákon se vztahuje na věci v majetku České republiky. Podle primátora Romana Onderky je toto řešení nejschůdnější a nejspravedlivější: "Od roku 1989 veškeré kauzy týkající se holocaustu a restitucí řešil stát. Myslíme si, že by tak tomu mělo být i nadále. My samozřejmě ctíme morální nárok rodiny Tugendhat, chceme udělat jakékoliv kroky pro to, aby mohl tento majetek být navrácen a aby nebyla narušena kontinuita s ohledem na právo v České republice."

I přes spory v zastupitelstvu jsou dědicové spokojeni. Potvrdil to jejich právní zástupce Augustin Kohoutek: "Já si myslím, že budeme muset s Brnem detailně prodiskutovat ten jejich návrh, co přesně, jaké konkrétní právní dokumenty myslí tím, co tady v usnesení navrhovali. Věřím tomu, že poté, co si přesně vysvětlíme, co je jejich záměrem, dojdeme k řešení, které umožní, aby vila Tugendhat byla vrácena rodině."

Sestry Danielle Hammerová-Tugendhatová (vlevo) a Ruth Tugendhatová, foto: ČTK
Kdo a kdy vilu postavil? Na to jsem se zeptala Ivety Černé z Muzea města Brna: "Vila byla postavena v letech 1929-1930 v průběhu čtrnácti měsíců, čili poměrně velmi rychle, dle návrhu Ludwiga Miese van der Rohe, německého architekta, v tehdejší Evropě jedné z nejvýznamnějších osobností architektonické scény a v neposlední řadě posledního ředitele prestižní školy umění a architektury - německého Bauhausu. Klienty, čili stavebníky, byli mladí manželé Greta a Fritz Tugendhatovi."

Manželé Tugendhatovi ve vile bydleli jen osm let, už v roce 1938 rodina musela uprchnout před nacisty. Poději vilu zabralo Gestapo. Po válce ji pak jako majetek nacistů zabavil československý stát.

Čím je vila unikátní a zajímavá? "Unikátní je určitě novým zpracováním materiálu, prostoru, vedení světla, vedení prostoru, materiálovým zastoupením, protože byla v tehdy již velmi úspěšném meziválečně architektonickém Brně použita i řada nových technologií. Z technického hlediska můžeme říct, že je naprostým unikátem. Má svou vlastní klimatizaci, má elektrické spouštění oken. Fasáda hlavního obytného podlaží je z jedné poloviny plně prosklena okenními tabulemi, jejichž rozměr je 3x6 metrů, dvě z nich se dají otevírat,"říká v rozhovoru pro Radio Praha architektka Iveta Černá.