Vstup do EU-hlavním cestovním dokladem zůstane pas

foto: Evropská komise

Už za měsíc vstoupí Česká republika do Evropské unie. Integrace do společenství s sebou přinese řadu změn. Na co připravit? Jak se přičlenění k Unii odrazí v běžném životě? To jsou otázky, které si dnes klade hodně lidí. Zdeněk Vališ například zjišťoval, jak budeme po 1. květnu cestovat.

foto: Evropská komise
Občas můžeme slyšet, že po vstupu do unie se nejdůležitějším dokumentem při cestách českých občanů stane běžný občanský průkaz, který nahradí dosavadní pas. Tisková mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková tuto představu upřesňuje.

"Nejdůležitějším dokumentem pro cestování nadále zůstane cestovní pas. Novinkou je to, že po vstupu do Unie budou moci občané České republiky cestovat také na občanské průkazy. Jsou to občanské průkazy typu karta, zjednodušeně řečeno ty průkazy, které jsou zacelené do fólie."

Je zřejmé, že nebude možné cestovat na starší občanské průkazy typu knížka. Ještě nedávno panovalo přesvědčení, že Brusel schválí pouze občanský průkaz, který obsahuje strojově čitelnou zónu a hologramy. Ty začaly být vydávány vloni. Marie Masaříková nyní říká, že platit budou všechny typy kartových průkazů vydávaných od roku 1993. Pro jistotu ale ještě dodává.

Marie Masaříková,  foto: autor
"V nejbližší době vydáme jednak tiskovou zprávu o typech občanských průkazů, na které bude možné cestovat do zemí Evropské unie. Jednak tuto informaci zveřejníme na naší internetové stránce."

Každopádně hlavním cestovním dokladem pro země Evropské unie zůstane i nadále pas. Existují pro to některé důvody.

"Doporučujeme občanům, pokud budou cestovat zejména do vzdálenějších zemí Evropské unie, aby raději používali pas. Může se stát třeba letadlo bude muset přistát mimo členský stát Unie a mohli by mít nějaké problémy. Další výhodou pasu je, že děti většinou nemají zapsané v občanském průkazu, zatímco v pasu ano. Pokud by rodiče měli jen občanský průkaz, muselo by dítě mít svůj vlastní doklad."

Údaje o dětech samozřejmě může příslušný úřad doplnit i do občanského průkazu, i když to nejde na počkání. Zvláštní "cestovní pas" si ale budou muset občané pořídit pro některé domácí mazlíčky, jako jsou psi nebo kočky. Tento doklad budou orgány Unie striktně požadovat od letošního července. Cestování po unii bude ovšem přece jen mít jeden zádrhel. Češi by neměli být zaskočeni tím, že někde projedou bez kontrol a na jiných hraničních přechodech si na vjezd počkají. Ten problém se jmenuje schengenský prostor. V něm se nachází 13 dosavadních členů Unie. Ty se dohodly na úplném odbourání hranic mezi sebou. O to pečlivěji ale kontrolují cizince před vstupem do "svého" prostoru. A Češi, stejně jako občané ostatních přistupujících států, zatím stále budou vůči schengenskému prostoru hlídanými cizinci. Proto také z českých hranic zmizí celníci, ale zůstane - a to na obou stranách - pohraniční policie. Ředitel pohraniční a cizinecké policie Jindřich Urban řekl Radiu Praha, že na "schengen" si Česko počká ještě asi tři roky.

"Věříme, že to bude nejpozději do konce roku 2006. Alespoň nám to říkají kolegové z Evropské unie. Já osobně jsem přesvědčený o tom, že začátkem roku 2007 bychom mohli být v schengenu."

Češi by samozřejmě neměli ani zapomenout na to, že ze stávajících členů Evropské unie se k schengenskému prostoru nepřipojily Velká Británie a Irsko. Ostrovní státy si před příjezdem zkontrolují každého.