Vyhrají červnové volby občanští demokraté?

V rámci rubriky Česko v komentáři jsme už v předchozích týdnech probrali letošní volební šance malých stran, členů vládní koalice i komunistů. Dnes nám zbývá poslední ze současných parlamentních stran - občanští demokraté. O jejich volebních ambicích jsem si povídal s komentátorem Petrem Hartmanem.

Průzkumy volebních preferencí dlouhodobě naznačují, že vítězem červnových voleb do Poslanecké sněmovny by se měla stát Občanská demokratická strana. Je to její zásluha nebo výsledek chyb a slabosti volebních konkurentů?

"To je spíše kombinace dvou věcí. Jednak je to dáno tím, že občanští demokraté jsou přece jen už dlouho v opozici a sociální demokraté dlouho u moci. V zavedených demokraciích bývá přirozené, že po čase se role vymění. Občanští demokraté dlouhodobě těžili ze špatné politiky sociální demokracie, která byla prezentována Vladimírem Špidlou a Stanislavem Grossem, kdy strana působila spíše rozhádaně, řešila problémy uvnitř této strany, a působila navenek nepříliš důvěryhodně, což se odráželo právě v poklesu volebních preferencí sociálních demokratů, a naopak v růstu preferencí občanských demokratů."

Před více než osmi lety museli občanští demokraté opustit vládní pozice, mimo jiné kvůli nejasnostem kolem svého financování. Dnes jsou to především politici ODS, kdo poukazuje na rostoucí korupci a provázanost vládních sociálních demokratů s korupčními aférami. Existují nějaké náznaky, že se politici ODS poučili natolik, že se situace z roku 1997 nebude opakovat?

Petr Harman
"Samozřejmě nikdo nemůže zaručit, že nějaký skandál se nemůže objevit, ale myslím si obecně, že politické strany jsou v tomto směru poněkud opatrnější. Pokud se něco provalí, tím nemyslím třeba falešné sponzory, ale spíše nějaké korupční skandály, v nichž figurují lidé, kteří jsou různým způsobem spjatí s konkrétní stranou, tak se snaží buďto ten skandál zahrát do autu, nebo přenést odpovědnost na toho konkrétního člověka a tvářit se tak, že s tou konkrétní politickou stranou to nemá nic společného. Samozřejmě téma korupce je vděčné před každými volbami. Ostatně průzkumy volebních preferencí dokazují, že lidé to považují za jeden z nejzávažnějších problémů a podle očekávání všechny strany tvrdí, že s korupcí 'zatočí'. Po volbách se na to samozřejmě zapomene a strany jsou potom naopak rády, když se zapomene na to, jak se do různých korupčních skandálů 'namočily'. Kdyby to myslely s bojem proti korupci vážně, tak by právní řád byl daleko přehlednější, úředníků by nebylo tolik, a hlavně by v jejich rukou nebylo tolik rozhodovacích pravomocí, které pro korupční prostředí přímo vytvářejí příznivé klima."

Voliči se před osmi lety od ODS odklonili také kvůli aroganci jejich vrcholných představitelů, zejména pak tehdejšího šéfa Václava Klause. Současný prezident republiky a čestný předseda ODS naopak voliče k této straně přitahuje. Změnilo se v tomto směru i současné vedení občanských demokratů?

Předseda ODS Mirek Topolánek
"Já myslím, že každý se může přesvědčit a nikdo o tom asi nepochybuje, že Občanská demokratická strana už není prezentována jako strana jednoho muže. ostatně volby před čtyřmi lety občanští demokraté prohráli mimo jiné také kvůli tomu, že vsadili hlavně na Václava Klause. Byla ho celá republika na všech plakátech, bilboardech, atd., známy byly i telefonáty, které měly oslovit voliče právě prostřednictvím natočeného hlasu Václava Klause, což se vůbec nepodařilo. Když se podíváme na současnou kampaň, tak jednak Mirek Topolánek není tak výrazná osobnost, aby zastínil všechny své kolegy, takže tam spíše jde o kolektivnější pojetí. Ostatně on, když se vyjadřuje, tak říká 'my', na rozdíl od Jiřího Paroubka, který se prezentuje jako 'já'."

Je pravděpodobné, že ODS v letošních volbách do Poslanecké sněmovny zvítězí. Bude však mít s kým vládnout?

"Já si myslím, že občanští demokraté dostali v poslední době doslova dar z nebe v podobě nárůstu podpory Straně zelených. Pokud se totiž potvrdí trend, že zelení bylo schopni oslovit určitou část voličů a pomůže jim to k proniknutí do Poslanecké sněmovny, tak na tom nejvíc mohou vydělat občanští demokraté. A to nemyslím jenom tím, že by s nimi třeba zelením potom vytvořili nějakou koalici s lidovci, ale hlavně tím, že do nevýhodné pozice by se dostali sociální demokraté. Ostatně, že si to občanští demokraté uvědomují dokazuje fakt, že nijak neútočí na zelené a že pokud někdo je z nárůstu popularity Strany zelených nervózní, tak to jsou sociální demokraté," soudí komentátor Petr Hartman.