Vyšehradská výzva vyvolává v ČSSD rozkol

cssd07.jpg

V České straně sociálně demokratické se před říjnovými volbami opět projevilo vnitřní pnutí. V závěru minulého týdne publikovala část vlivných členů strany tzv. Vyšehradskou výzvu, ve kteér kritizují způsob vedení volebních kampaní, způsob obsazování kandidátek a volají po návratu k principům sociální demokracie. Předseda ČSSD Jiří Paroubek text zveřejnil na internetových stránkách strany a prohlásil, že s mnoha myšlenkami manifestu souhlasí.

Erazim Kohák
"Často jsme i v naší straně přesvědčováni a utvrzováni v názoru, že ČSSD je obchodní společnost, o jejímž úspěchu na trhu voličských hlasů rozhoduje víc marketingová studie reklamní agentury než to, oč sociální demokracie usiluje," píše se v prohlášení, za jehož hlavního autora je považován poslanec Karel Šplíchal. Ten se odmítl pro Radio Praha k výzvě vyjádřit. Zato výzvu komentoval filosof a sociální demokrat Erazim Kohák, který strávil komunistickou vládu v exilu. K iniciátorům výzvy patřil on, Šplíchal a novinář Jindřich Beránek. Pak se ale přidali další:

"Jediné co spojuje signatáře, což jsou lidé velice různí, je přesvědčení, že je nutné připomenout sociální demokracii, že jsme stranou určitého ideálu: ideálu svobody, ideálu sociální spravedlnosti a že nemůžeme vystupovat jako strana, které jde jen o moc a která program nahrazuje pragmatickým rozhodováním,"

řekl Kohák. S obsahem výzvy souhlasí také například vlivný sociální demokrat Jaroslav Foldyna, sympatizuje s ní také bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman.

Proti výzvě se postavili zejména lidé z užšího vedení strany. Například místopředseda Milan Urban:

"Před každými volbami má mužstvo držet pohromadě. Když netáhne za jeden provaz, tak to má vždycky vliv na výsledek. Ale já bych to ani nepřeceňoval. Sociální demokracie je strana s více než stotřicetiletou tradicí, takže programově ukotvena je. Že se v moderní době používají i PR agentury, které prosazují programy, to je taky zřejmá věc. Jestli je ten mix úplně správný nebo není, o tom můžeme debatovat, ale tady já spíš cítím nějakou naštvanost Karla Šplíchala případně lidí okolo něho z primárních stranických voleb. A je mi to líto, Karla mám rád."

Připomeňme, že pražští sociální demokraté osdunuli v primárkách poslance Karla Šplíchala na nevolitelné 17. místo na kandidátce. Autoři výzvy ale právě takové uvažování kritizují, když o sestavování kandidátek pro říjnové sněmovní volby říkají: "Původně demokratický princip primárek se zvrhává mnohdy v obchod o to, kdo bude na volitelném místě."

Milan Urban
Podle Milana Urbana má taková diskuse - a zvlášt před volbami - probíhat uvnitř strany.

Také komentátor deníku právo Jiří Franěk pokládá načasování za nešťastné:

"Já bych se neodvážil motivace lidí, kteří to sepsali, hodnotit, jsou složitější. Samozřejmě že z hlediska praktického je to neuvážené, ale svědčí to o tom, že zřejmě nenalezli vhodnější příležitost volně se projevit. Já bych v tom viděl projev frustrace."

Jiří Paroubek, který jako předseda nese za směřování strany hlavní zodpovědnost, překvapivě výzvu neodmítl. Ve vyjádření na internetových stránkách prohlásil, že vítá "jakoukoliv iniciativu vedoucí ke zlepšení politiky ČSSD, protože povede k jejímu vítězství ve volbách". Důvodem, proč Vyšehradskou výzvu sám zveřejnil, je prý fakt, že s mnoha jejími myšlenkami souhlasí.

"Já myslím, že jeho reakce je v podstatě přirozená, správná, že jinak ani dost dobře reagovat nemohl. Škoda že takhle nereagoval dřív,"

soudí komentátor Jiří Franěk.