Výsledky testů hovězího dobytka ve Světnově jsou negativní

skot

Výsledky testů čtyř kusů hovězího dobytka z farmy Otakara Berana ve Světnově na Žďársku, které museli veterináři v pátek utratit, byly negativní. "V žádném ze vzorků mozkové tkáně nebyly nalezeny patogenní priony, nositelé onemocnění BSE,"řekl ředitel žďárské Okresní veterinární správy Božimír Kobylka. Připravil Vilém Faltýnek.

Jak také Božimír Kobylka řekl, končí veškerá speciální opatření, která se Otakara Berana týkají.

"Žádná další mimořádná opatření se chovu pana Berana týkat nebudou. Ta mimořádná veterinární opatření jsou tímto okamžikem splněna, teď už bude následovat jen očista a dezinfekce. Jinak bude hospodařit dál a budou se na něj vztahovat všechna opatření jako na všechny chovatele v tomhle státě, že všechen skot starší třiceti měsíců, který půjde na jatky, bude vyšetřován. A budeme věřit, že další zvíře pozitivní nebude."

Škody farmáři nahradí pojišťovna a finančně mu pomůže i stát. Uzavřel se tak druhý případ onemocnění BSE v České republice. Experti nadále pátrají po možném zdroji onemocnění, za který je zatím považována masokostní moučka a kafilerní tuk. Obávají se teď zemědělci ze Žďárska víc tohoto onemocnění? Pavel Leskour, soukromý chovatel asi 30 kusů dobytka z blízkého okolí Světnova u Žďáru nad Sázavou říká, že ne.

skot
"Je to blízko, ale myslím si že ne. Já mám krávy z vlastního chovu, vzduchem se to nepřenáší, tu masokostní moučku jsem neskrmoval, tak si myslím, že není jiná možnost."

V Dušejově muselo být poraženo 134 kusů dobytka. Zdeněk Vališ v rozhovoru se starostkou Dušejova Zdeňkou Dubovou zjišťoval, jak moc zasáhla tato událost do života zdejších lidí.

Jak vám bylo, když jste se najednou stali centrem pozornosti v republice i v zahraničí?

"Bylo to překvapení, protože to nikdo nečekal, ale museli jsme se s tím nějakým způsobem vyrovnat a myslím, že i vyrovnali. Ale překvapení pro občany to bylo, protože asi třicet šest místních občanů v tom družstvu pracuje a jsou s ním úzce spjatí, takže se jich to i bezprostředně dotklo."

Zdeněk Vališ se také zeptal, jestli se v Dušejovské hospodě snížila konzumace hovězího masa:

"To si myslím že ne, že ba naopak se tady zdržovalo strašný množství novinářů a dalších lidí chtivých informací, takže spíš se tam ta tržba zvýšila."

A vy sama jíte hovězí?

"Samozřejmě že jím hovězí, vždyť se ho spousta jí i v uzeninách, salámech...

Nepociťovali jste tady v obci nějakou paniku v souvislosti s BSE?

"Paniku přímo ne. Můžu zodpovědně říct, že tu paniku spíš vytvářela ta média, která se tu pohybovala ve velkém počtu a chtěla po občanech informace, které jim běžný občan mnohdy ani nemohl podat. Jinak občané tím překvapeni byli, ale museli se s tím vyrovnat. Obec samozřejmě už teď žije normálním životem, ale vzpomínky na tu událost v občanech žijí."