Výstava fotografií cestovateli Zikmundovi k narozeninám

Miroslav Zikmund, foto: ČTK

Hanzelka a Zikmund - jména, která se stala značkou. Českého cestovatelství, parťáctví dvou odvážných přátel, i českých automobilů, které dokázaly s úspěchem objet svět. Miroslav Zikmund oslavil ve středu 88 let. K této příležitosti otevřela Východočeská galerie v Pardubicích výstavu s jednoduchým názvem: "Hanzelka a Zikmund. Fotografie."

Miroslav Zikmund, foto: ČTK
"Víte, tady by bylo asi kousek nostalgie, kousek toho, že jsme ten život nepromarnili, a zároveň lítost, že tady u toho nemůže být můj parťák Jirka Hanzelka. Ale na druhé straně, byl to bohatý život, a teď kdyby tady Jiří stál, já ho tu pořád cítím vedle sebe, tak že by řekl totéž, že jsme prostě nežili zbytečně,"řekl o pocitech nad fotografiemi ze svých cest Miroslav Zikmund před čtyřmi lety v Plzni, svém rodišti, kde byla kolekce poprvé vystavena.

Nyní se zastavila v Pardubicích a autoři - jedním z nich je Radovan Kodera - ji doplnili o dosud nepublikované snímky:

"Jsou to fotografie jak z první cesty, tak z druhé cesty, zhruba třetinu tvoří fotografie z první expedice, dvě třetiny z druhé expedice."

Pane Kodero, připomeňte, které destinace oni v kterých letech navštívili, když říkáte první a druhá cesta.

"Ta první expedice se uskutečnila v letech 1947 - 1950 a projeli Afriku od západu na východ a od severu na jih. Pak se lodí přepravili do jižní Ameriky a projeli ji zase jakoby od jihu na sever a skončili v Mexiku. Ta druhá expedice začínala na Blízkém Východě a projeli některé státy blízkého východu, monzunové Asie včetně Indonésie, japonské ostrovy a končili tou velkou cestou po středoasijských sovětských republikách. Fotografie mají vysokou profesionální úroveň, přestože to nebyly profesionální fotografie. Ale skutečně jsou jak esteticky tak obrazově, kompozičně, velmi kvalitní. Myslím, že patří k tomu nejlepšímu, co bylo v tzv. humanistické a dokumentární fotografii ve 20. století vytvořeno."

Co říká o fotografování Miroslav Zikmund? Podle něj bylo estetické hledisko až na druhém místě.

"Podívejte, cestovatel, který každou chvilku, a když uvážíte, že jsme strávili na kolech devět let, takže... musíte být dokumentarista, musíte popadnout za pačesy okamžik, který se nikdy nevrátí. A jestli má při tom člověk ještě nějaké kompoziční vidění, tak to už je otázka... při tom zmáčknutí musíte uvažovat podvědomě."

Radovan Kodera připomíná, že cestovatelé nafotili na 20 tisíc snímků, takže podobných kolekcí, jako je ta Pardubická, by se z jejich tvorby dalo sestavit ještě několik.