Výstava v Národním muzeu představuje dějiny českých výprav na Antarktidu

V pražském Národním muzea byla tuto středu otevřena výstava o českých vědeckých výpravách na Antarktidu. A Češi se v tomto směru mají čím pochlubit, protože polární výzkumy tu provádějí už od roku 1929. Na podrobnosti se Milena Štráfeldová zeptala publicisty a účastníka stavby první české polární stanice v Antarktidě Hynka Adámka:

Jaké byly ty první výpravy Čechů na Antarktidu?

"První byla výprava pana Vojtěcha v roce 1929 a pak došlo na zhruba pětadvacet let k přerušení. Až od 50. let do roku 1970 tam postupně za vědou a novinařinou vyjelo dvanáct českých výzkumníků a novinářů. Toto období končí v roce 1970 cestou docenta Sekyry, což byl první Čech, který se dostal na Jižní pól."

Jaké stopy tam po těchto výpravách zůstaly a co přinesly?

"To byli pionýři. Šli neprošlapanou cestou na ruských a amerických polárních stanicích, což tehdy byly velice tvrdé podmínky. Byli to první Češi, kteří se snažili dělat vědu, a zbyla po nich spousta vědeckých prací a spousta fotografií, které je možno vidět v Národním muzeu na výstavě. A také na mapě Antarktidy narazíte na česká jména, například Dufek, Kostka nebo Souček."

České kořeny měl i první člověk, který vstoupil na jižní pól?

"Ano, jmenoval se Dufek. Kontraadmirál Dufek, což v americkém válečném námořnictvu něco znamená. Ještě jeho otec tady v Praze pracoval jako brašnář. Odstěhoval se do Spojených států za prací, měl syna George a ten vstoupil do armády. Spletitými cestami se dostal až k velení výpravy admirála Byrda a byl v posádce prvního letadla, které na jižním pólu kdy přistálo. A protože měl nejvyšší hodnost, tak to byl samozřejmě on, kdo se jako první z Američanů dotkl Jižního pólu."

A jaká je současná česká přítomnost na Antarktidě?

"Jde hlavně o stavbu české polární stanice, která už je skoro hotová, o start vědeckých výzkumů na ostrově Jamese Rosse. Věda díky tomu, že tam budeme mít vědeckou základnu, zažije v následujících letech neskutečný boom."

Na Antarktidu ovšem dnes oproti minulosti jezdí i mnoho turistů. Nevede to k devastaci?

"Myslím, že podle toho, co jsem mohl vidět, ne, já ale s touto stránkou nemám moc zkušeností. Myslím, že v okamžiku, kdy jsme přijali zákon o Antarktidě, tak se tyto věci budou dál řešit přes ministerstvo životního prostředí. A toto ministerstvo je gestorem, že turistika alespoň z naší strany, ze strany České republiky, Antarktidu rozhodně devastovat nebude."

První česká polární stanice na ostrově Jamese Rosse by měla pracovat příštích čtyřicet let. Trvale by na ní mělo působit patnáct polárníků. Ti se budou zabývat výzkumem změn na území, které bylo dlouho pod ledem a na kterém se nyní objevuje život.