Výživné z ČR do zahraničí
V dnešním díle rubriky "Ptejte se právníka" zakončíme miniseriál o výživném. Odpovídat bude tradičně specialistka na tuto problematiku Lenka Pavlová.
"V zásadě platí opět základní obecná pravidla. Prvním předpokladem pro uplatnění nároku na výživné je určení otcovství, dále pravomocné soudní rozhodnutí o výživném, kterého při neznalosti bydliště povinného není vždy snadné dosáhnout, neboť není fakticky koho žalovat. V právní řeči se hovoří o tzv. řízení nalézacím. Zdali je nezbytné uznání zahraničního rozsudku závisí především na faktoru místa, resp. země a jejího přístupu k speciálním mezinárodním smlouvám a času.
Pokud je rozsudek uznaný nebo ho není třeba, tak přistoupit na tzv. řízení exekuční, jehož délka, úspěšnost a výnosnost závisí nejen od materiálních podmínek povinného, ale i od právního řádu konkrétní země a jeho pravidel a zvyklostí, od efektivnosti vymahatelnosti práva v dané zemi a v neposlední řadě i funkčnosti tzv. ústředních orgánů, tj. těch orgánů, které mají napomáhat vymáhání výživného. Systém pro určování těchto tzv. ústředních orgánů je pro každou zemi různý, např. v Itálii je to oddělení ministerstva vnitra, které současně řeší otázky azylové a migrační, v USA je to samostatný úřad podléhající ministerstvu zahraničních věcí. U nás je to Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně, který spadá do resortu Ministerstva práce a sociálních věcí.V tomto případě by proto bylo nejvhodnější obrátit se přímo na Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně. Úřad sídlí nedalo od brněnské tzv. zvláštní matriky, kousek od katedrály na Šilingrově nám. 3. Jeho webové stránky naleznete na adrese www.umpod.cz."