Wintonův vlak připomene 669 zachráněných židovských dětí z Československa

Nicolas Winton, foto: ČTK

Toto pondělí se svých devětadevadesátých narozenin dožil Sir Nicholas Winton. A právě v tento den představily České dráhy a písecká Filmová akademie Miroslava Ondříčka nový projekt nazvaný Winton Train - Inspirace dobrem. Projekt má připomenout, že Winton v roce 1939 zachránil 669 židovských dětí z Československa před holocaustem. Přesně 70 let poté vyjede z pražského Hlavního nádraží historický vlak s tzv. Wintonovými dětmi i studenty a zamíří do Londýna. Více už Milena Štráfeldová:

Sir Nicholas Winton,  foto: ČTK
/německé hlášení odjezdu vlaků/

Právě takové hlášení se mohlo na pražském Hlavním nádraží ozývat od března do září r. 1939, kdy odtud odjížděly speciální vlaky s židovskými dětmi do Velké Británie. Pro téměř sedm set dětí to znamenalo naději, že narozdíl od svých příbuzných v tehdejším Československu přežijí holocaust. Celou akci zorganizoval sotva jednatřicetiletý burzovní makléř z Londýna Nicholas Winton.

"Tehdy udělal něco naprosto neuvěřitelného. Udělal to bez pokynu vlád, bez pokynu tajných služeb, bez pokynu kohokoliv, prostě jen proto, že měl pocit, že to udělat musí,"

Speciální vlak vypravený u příležitosti 99. narozeniny Nicholase Wintona,  foto: ČTK
uvedl při představování projektu Winton Train marketingový ředitel Českých drah Zbyněk Honys. Čin Nicholase Wintona by měl v příštích dvou letech inspirovat především mladé lidi a studenty, aby se umělecky a publicisticky podíleli na akcích celého projektu. Ty vyvrcholí 1. září r. 2009, tedy přesně sedmdesát let poté, kdy z Prahy do Londýna odjel poslední Wintonův vlak. Další, který měl odjíždět 3. září s více než dvěma stovkami dětí, už neprojel, protože vypukla 2. světová válka. České dráhy k tomuto výročí vypraví speciální historický vlak, který až do Londýna doveze tzv. Wintonovy děti i současné mladé lidi. Do projektu se už zapojili studenti Filmové akademie Miroslava Ondříčka z Písku. Student 2. ročníku Vojtěch Moravec je autorem filmové znělky celého projektu:

"Samotné heslo Inspirace dobrem hovoří za vše. Je to dobrý pocit dělat něco tak významného, jako je tahle znělka, která může pomoct tak dobré věci."

Smysl celé akce ocenil i předseda Federace židovských obcí Tomáš Kraus:

"Velice tuto iniciativu vítáme, protože konce konců právě včera proběhla Terezínská tryzna, na které bylo jednoznačně řečeno, že je třeba tyto události neustále připomínat. A nám připadá, že toto je přesně ona forma, která osloví zejména mladé lidi. A hlavně je to věc dlouhodobá a trvalá."

Všech 669 Wintonových dětí válku přežilo a dnes mají kolem pěti tisíc potomků. Sám Nicholas Winton své devětadevadesáté narozeniny oslavil tím, že celé dvě a půl hodiny létal na ultralehkém letadle nad Temží.