Z krajanského tisku

0:00
/
0:00

Vídeňské svobodné listy kriticky hodnotí pořad Osmičkoví emigranti z cyklu Ta naše povaha česká, který Česká televize odvysílala 16. ledna.

Podle anotace byl pořad věnovaný otazníkům nad budoucností českých krajanů ve Vídni. Jeho součástí byly i deset let staré rozhovory s některými vídeňskými Čechy. „Horší míchanici než nabídla tato tzv. dokumentace jsme už dlouho neviděli,“ píší Vídeňské svobodné listy a pokračují: „Neaktuální rozhovory pomíchané s nereálnými daty udělaly na Vídeňského Čecha dojem, že tento pořad je slátaninou o ničem.“

Jan Švejnar, foto: ČTK
Kandidatura Jana Švejnara na post českého prezidenta inspirovala glosu v Melbournském Kvartu. „Nemusím zde ani zdůrazňovat, že nás tzv. krajany nemají v republice příliš v lásce, pro mnohé jsme tam stále ještě utečenci, kteří opustili republiku, výhradně ze zištných důvodů,“ píše autor a pokračuje: „Mnozí nás tolerují snad jen když posíláme příspěvky na různé pomocné akce nebo hostitelská pozvání.“ Jak by tedy Češi přijali prezidenta, který má dvojí občanství, táže se v té souvislosti autor a připomíná, jak novináři nachytali Švejnara při neznalosti některých českých reálií. Glosátor připouští, že Švejnarovi bylo jen sedmnáct, když odešel z totalitního Československa, navazuje ale úvahou: „po 40ti nebo 60ti letech života mimo republiku a česky mluvící prostředí se stále domluvíme naší mateřštinou, někdo dobře, někdo jinak. Chápeme ale beze zbytku smysl vyřčených slov?“ Autor úvahy v Melbournském Kvartu na závěr konstatuje, že slovní spojení exulant – prezident České republiky mu zní dobře, ale znalost historie státu a současného života v něm považuje za samozřejmé předpoklady představitele vlády a národa.

Josef Borýsek
Koncem ledna se v Ottawě konala schůzka zástupců třinácti národnostních skupin, která měla položit základy organizace, jejímž úkolem by bylo vybudování památníku obětem komunismu, čteme v kanadském Satellitu. Hlavní ideový projev pronesl velvyslanec České republiky v Kanadě Pavel Vošalík, zajímavé podněty pak podle autora článku zazněly zejména od představitelů polské a kubánské komunity. Právě český velvyslanec je ale hlavním iniciátorem památníku, který by v kanadském hlavním městě připomněl milióny obětí komunistických režimů v různých zemích od východní Asie po Latinskou Ameriku. Nejde o pokus první, při spojení sil více organizací zdá se ale být nejvíce nadějným, píše Satellit.

S jedním ze symbolů současného českého Chicaga Josefem Borýskem se loučí České listy. Rodák z Horního Němčí však podle nich patřil mezi nejvýraznější postavy krajanského života i v celých Spojených státech. I vedle pozoruhodné profesní kariéry celý život věnoval krajanskému životu a uchování moravských a československých tradic a byl hnací silou největšího folklorního festivalu v oblasti Chicaga - Moravského dne. Jeho upřímné nasazení loni ocenil předseda Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí Josef Zoser pamětní medailí Senátu, připomínají České listy. Stejně důležitou roli Josef Borýsek sehrával i v dalších aktivitách. Ve věku 65 let však v lednu podlehl náhlé a těžké nemoci. Na smuteční mši se s ním přišlo rozloučit více než 500 jeho přátel.


Autor: Peter Gabaľ
klíčové slovo:
spustit audio