Z krajanského tisku

Senátor Jaromír Štětina
0:00
/
0:00

Americké listy ve svém čísle z poloviny ledna upozorňují na to, že senátoři Jaromír Štětina a Martin Mejstřík čelí výhrůžkám fyzickou likvidací. Anonym oběma senátorům pohrozil, že je "stáhne z kůže" za to, že podporují zákaz propagace komunismu. Návrh novely trestního zákona, která má výslovně zakázat propagaci komunismu a nacismu pod trestem až osmi let vězení, přijal Senát loni v říjnu.

Americké listy ve svém čísle z poloviny ledna upozorňují na to, že senátoři Jaromír Štětina a Martin Mejstřík čelí výhrůžkám fyzickou likvidací. Anonym oběma senátorům pohrozil, že je "stáhne z kůže" za to, že podporují zákaz propagace komunismu. Návrh novely trestního zákona, která má výslovně zakázat propagaci komunismu a nacismu pod trestem až osmi let vězení, přijal Senát loni v říjnu. Novelu provází petice Zrušme komunisty, kterou podepsalo zhruba 60 000 lidí. Podle Jaromíra Štětiny se anonymní výhrůžky kvůli zákazu propagace komunismu v poslední době množí. "Vidím přímou souvislost mezi těmito hrozbami a prudkou pomlouvačnou kampaní, kterou již řadu týdnů vede komunistický deník Haló noviny," uvedl Štětina.

Luisa Abrhamsová
V dalším čísle, z 2. února, informují Americké listy o úmrtí "první dámy československého golfu" lady Luisy Abrahamsové. Mistryně republiky v golfu z roku 1938, majorka čs. letectva ve Velké Británii a držitelka Řádu TGM zemřela 16. ledna tohoto roku v věku 95 let. Americké listy připomínají, že právě golf jí také za 2. světové války zachránil život. Dostala pozvání na golfový turnaj do Velké Británie právě v době, kdy nacisté obsazovali Československo. Během války pracovala v sekci odposlechu Královského letectva, sledovala vysílání německých pilotů a informace předávala spojencům. Do Československa se dostala v roce 1968, kdy přivezla golfové vybavení klubu v Mariánských Lázních. Znovu se pro Česko začala angažovat po r. 1989 a má zásluhu i na tom, že královna Alžběta II. tomuto klubu dovolila užívat přídomek královský, píší Americké listy.

Jiří Bělohlávek,  foto: bbc.co.uk
Klub, kulturní měsíčník Čechů a Slováků v Rakousku, přináší kromě mnoha zpráv o politickém, hospodářském i kulturním dění v České republice i několik zajímavých rozhovorů. M. Brandeis se tentokrát tázala zakladatele a primária Schulhoffova kvarteta, houslisty a člena Vídeňských filharmoniků Milana Šeteny. Schulhoffovo kvarteto z Vídně vystupuje i v České republice, během letošního roku je čekají tři koncerty ve Španělské synagoze v Praze a v r. 2007 velký koncert v Rudolfinu. Klub uveřejňuje i další rozsáhlý rozhovor s dirigentem Jiřím Bělohlávkem nebo slovenskou herečkou Emílií Vášáryovou. Přetiskuje i stať mladého českého historika Ondřeje Housky, který se v časopise Dějiny a současnost věnoval pražské misi Ferdinanda Marka. Tento první rakouský diplomat působil v Československé republice v letech 1918 až 1938.

Český dialog ve svém nejnovějším čísle publikuje článek o stém výročí České besedy v Sarajevu. První Češi začali do Bosny a Hercegoviny přicházet po r. 1878, kdy se stala součástí Rakouska - Uherska. Byli to především státní úředníci, vzdělaní lidé, často hudebníci nebo zkušení řemeslníci, kteří významně ovlivnili hospodářský i kulturní vývoj země. Na přelomu 19. a 20. století zde vzniklo i několik krajanských spolků, mezi nimi i zmiňovaná Česká beseda. Existuje dodnes, přestože její činnost byla kvůli politickému vývoji v Bosně a Hercegovině přerušena. V příštím roce si připomene desáté výročí své obnovené činnosti. Český dialog přináší i fotografickou přílohu věnovanou oslavám 15. výročí své existence.

Časopis Jednota, který vydávají čeští krajané v chorvatském Daruvaru, píše mimo jiné o divadelní dílně, kterou pro daruvarské ochotníky uspořádali čeští profesionální divadelníci: herečka a režisérka Majka Kotisová a divadelní dramaturg Vladimír Zajíc. Čeští ochotníci v Daruvaru s jejich pomocí inscenovali část komedie Kaviár nebo čočka. Pro Majku Kotisovou a Vladimíra Zajíce to byla první spolupráce s amatérskými divadelníky v Chorvatsku, daruvarský soubor však poznali už na přehlídce amatérského divadla ve Vysokém nad Jizerou, kde čeští krajané sehráli Naše furianty. "Velmi příjemně mě překvapilo, že ochotníci plnili všechno, na čem jsme se domluvili, a skutečně byli ochotni ke všemu. Je vidět, že mají z divadla radost,"říká v časopise Jednota Majka Kotisová.

Měsíčník Hlas národa, který ve Spojených státech vydává Centrum česko - amerického dědictví Velehrad, informuje o nahrávce, kterou koncem minulého roku v Praze představila Marta Kubišová. Album "In my World" natočila společně s indiánským zpěvákem a bubeníkem Davem Trezakem. Ten pochází z kmene Čerokézů a jeho indiánské jméno zní Bílý Vlk. Autorkou většiny skladeb je dlouholetá česká exulantka ve Spojených státech Alma Marešová.