Začalo řízení Evropské komise vůči Česku kvůli kvótám

Foto: Archiv Generálního ředitelství pro humanitární pomoc a civilní ochranu Evropské komise via Foter.com / CC BY-NC-ND

Evropská komise zahájí řízení s Českem, Polskem a Maďarskem kvůli odmítnutí kvót uprchlíků. Rozhodla o tom v úterý. Řízení je poměrně zdlouhavé a může skončit až u Evropského soudu. Ten může Českou republiku pokutovat v řádu stovek milionů korun.

Foto: Archiv Generálního ředitelství pro humanitární pomoc a civilní ochranu Evropské komise via Foter.com / CC BY-NC-ND
Podle europoslance TOP 09 Luďka Niedermayera si situace česká vláda zkomplikovala sama. Nedávno si totiž odsouhlasila, že už v rámci přerozdělování nepřijme žádné uprchlíky z Itálie a Řecka. "Hlavním problémem je, že česká politická reprezentace nepřišla s žádným alternativním nápadem, " uvedl europoslanec.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD rozhodnutí Evropské komise odmítá. Postoj české vlády chce komisi vysvětlit. Podle něj systém kvót nefunguje, protože nutí jít uprchlíky do zemí, do kterých ani nechtějí. "Nejde o to, řešit věci u soudu. Tady jde o to řešit věci politicky a hledat kompromisy. A já to beru tak, že my budeme moci vyložit nejen písmen, ale i ústně, proč si myslíme, že celá věc v této podobě nemá smysl."

Se stanoviskem Evropské komise nesouhlasí ani šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Podle něj se dosavadní systém přerozdělování neosvědčil. Bělobrádek teď považuje za důležité, aby se Česko připravilo na argumentaci vůči Evropské komisi. "KDU-ČSL a konečně i vláda říkala od začátku, že kvóty fungovat nebudou. A ukazuje se, že nefungují, nemají svou logiku a že tento mechanismus prostě neplatí. Z tohoto hlediska já považuji trvání na kvótách za populismus."

Martin Rozumek,  foto: Petra Čechová,  archiv ČRo
Podle ředitele Organizace pro pomoc uprchlíkům Martina Rozumka kvóty smysl dávají hlavně z pohledu Itálie, Řecka nebo třeba Malty. Tedy zemí, které zasáhlo větší množstvím migrantů a uprchlíků. "Nemohou v tom zůstat a ostatní jim občas pošlou policisty nebo peníze. Tak to prostě nemůže fungovat. Je to společný problém, Evropa je společným prostorem. A na společný problém bychom měli hledat společná řešení. Nemůžeme pořád strkat hlavu do písku," uvedl Rozumek.

Členské státy Evropské unie měly do září přerozdělit 160 tisíc běženců, zatím ale převzaly jen zlomek migrantů. Česko dosud přijalo podle kvót 12 migrantů a do konce programu v září už nechce převzít žádné další. Na jednání ve Varšavě uprchlické kvóty znovu odmítli i ministři vnitra zemí Visegrádské čtyřky.