Zahradil už na Konvent rezignoval
Jak už jsme informovali ve zprávách, poslanec a místopředseda ODS Jan Zahradil ve čtvrtek předčasně opustil bruselské zasedání Konventu, na němž se projednává budou podoba Evropské unie, především návrh evropské Ústavy. Podrobnosti má nyní Zdeněk Vališ.
Podle Zahradila převládl v Konventu názorový proud, směřující k dalšímu oslabení pozic národních států Evropské unie. Je zde snaha o další posun směrem k evropskému federálnímu superstátu a s tím on, ani ODS nemohou souhlasit. Proto také Zahradil apeluje na všechny české občany, aby v probíhajícím referendu hlasovali pro vstup do Evropské unie, protože jenom tak, když budou Češi takříkajíc u toho, mohou určitým způsobem ovlivňovat budoucí architekturu Evropy.
"Potřebujeme se stát plnoprávnými členy, což se stane po 1. květnu příštího roku. A potom jako plnoprávní členové chceme spolu s ostatními státy, třeba s Dánskem, aby náš hlas byl slyšet a aby se celá evropská ústava a budoucí evropská konstrukce nezměnila jen v jakousi architekturu vhodnou pro velké evropské země, vhodnou pro Francii a Německo, s tím, že ty ostatní země by tam hrály roli jakéhosi nedůstojného přívěsku."
Návrh evropské Ústavy, vypracovaný Konventem, má být předložen už příští týden na summitu Evropské unie v řecké Soluni. Definitivní znění textu, který místopředseda ODS označuje spíše jako určitý smluvní dokument, ale schválí teprve mezivládní konference. A do ní vkládá Jan Zahradil velké naděje.
"Já jsem přesvědčen, že mezivládní konference je skutečně jedinou šancí, jak připravit nějakou slušnou smlouvu, můžeme jí třeba říkat ústavní smlouva, která zaručí rovnoprávnost velkých i malých států v budoucí rozšířené Evropské unii."
Odjezd Jana Zahradila z Bruselu ostatní dva členy české delegace poněkud překvapil. Místopředseda ODS ale odmítl možné spekulace o hlubokých názorových rozdílech mezi českými zástupci v Konventu. Jak řekl Radiu Praha, se státním tajemníkem Janem Kohoutem, který reprezentuje postoje vlády, potažmo sociální demokracie, se naopak v některých zásadních věcech shoduje.
"Shodneme se v tom, že by mělo být zachováno rotační předsednictví, že by neměl být prezident Evropské rady - ve smyslu evropský prezident - a že by měl každý členský stát mít svého komisaře. Nicméně, já bych šel ještě dál než pan Kohout. Mrzí mě, že pan Kohout naznačil, že vláda by byla schopna i v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky ustoupit od jednomyslnosti a eventuálně souhlasit s principem supekvalifikované většiny."
A proč přikládá Česko takový význam rotujícímu předsednictví?
"Princip rotujícího předsednictví je v podstatě jakýsi symbol spravedlivého a rovnoprávného postavení mezi jednotlivými členskými státy, protože každému státu, ať je malý nebo velký, ať má 80 miliónů obyvatel nebo tři milióny, umožňuje na půl roku řídit celou Evropskou unii."
Na otázku, proč opustil závěrečné zasedání Konventu pouze on, a nikdo jiný ze sto čtyř dalších účastníků, odpověděl Jan Zahradil vyhýbavě. Měli bychom se prý soustředit na vyjádření člena Evropské komise, dánského komisaře Paula Nielssona. Ten v pátečním vydání deníku Politikän řekl, že Konvent ztratil cíl a změnil se v orgie manipulace.