Zahraniční Češi mohou naše poslance do Evropského parlamentu volit pouze v Česku

Volební kampaň ČSSD

Přesně za týden začnou volby do Evropského parlamentu. Možnost volit české europoslance mají i Češi žijící v zahraničí, má to ale jeden háček: budou muset přijet do Česka a nebudou moci hlasovat na velvyslanectvích a konzulátech jako při volbách do sněmovny. O podrobnosti se zajímala Lenka Jansová.

Volební účast zahraničních Čechů v posledních volbách do Poslanecké sněmovny byla už tak velmi nízká. V roce 2002 se voleb zúčastnily jenom zhruba tři tisíce voličů. Volit české europoslance bude pro Čechy žijící v zahraničí ještě obtížnější. Počítá se v budoucnu se změnou volebního systému, který by krajanům zjednodušoval možnost volit? Na to jsme se zeptali Libora Roučka, sociálnědemokratického lídra kandidátky do Evropského parlamentu.

"Účast našich krajanů při volbách do Poslanecké sněmovny byla velmi nízká. Bohužel velmi nízká i přesto, že potom naši krajané volali, aby tuto možnost dostali. Když se připravoval zákon o volbách do Evropského parlamentu, vzalo se to do úvahy a při přípravě se to do návrhu zákona nezačlenilo. Já pochybuji o tom, že se po volbách nebo v budoucnosti něco změní. Ve Volbách do Evropského parlamentu by měli mít volební právo i ti lidé, kteří žijí v evropských zemích. Pokud tam žijí trvale, tak mohou volit v těch zemích, kde žijí."

Logo ODS
A kolik Čechů celkově podle Vašeho odhadu k eurovolbám přijde?

"Odhady jsou různé. Pokud jde o účast, kolísá někde od dvaadvaceti procent až do šedesáti. Já myslím, že budeme někde na polovině. Přál bych si, abychom nebyli na tom evropském chvostě, abychom byli i v evropském porovnání na takovém solidním průměru. Ale kolik našich spoluočanů k volbám přijde, to uvidíme, až se sečtou výsledky. A kolik jaká strana dostane. Jsou to první volby, je velmi těžké odhadnout jak účast, tak i výsledek. Nevíme, kolik politických stran se do Evropského parlamentu dostane. Je velmi těžko odhadovat i počet mandátů z těch čtyřiadvaceti."

Ve světě žije asi půl druhého milionu zahraničních Čechů a kolem 150 tisíc z nich má občanství České republiky. O čtyřiadvacet mandátů, které jsou v Evropském parlamentu vyčleněné pro Českou republiku, se bude ucházet celkem 31 politických stran a hnutí.