Zámek v Bludově přivítá Vánoce koncertem na nádvoří

zierotin_mornstein_karel1.jpg

Vánoce už klepou na dveře. Chystají se na ně i majitelé zámku Bludov Mornstein - Zierotinové, se kterými jsme si u vánoční štoly povídali o historii i budoucnosti zámku.

Historie rodů Mornsteinů a Žerotínů sahá do daleké minulosti. Mornsteinové se objevují jako němečtí rytíři už ve 12. století v době křižáckých válek a stará moravská šlechta Žerotínové odvozuje svůj původ až do Kyjevské Rusi. Na Moravu se dostali kvůli válce. Podle zápisů v kronikách mezi sebou kolem roku 860 válčili dva knížecí bratři na Kyjevské Rusi. Jeden z nich byl poražen a utekl na severní Moravu.

Karel Mornstein Zierotin s dcerou Karlou
"A ten jeho vojevůdce se jmenoval Blud. A to byl první známý předek rodu, protože tohle jméno se vyskytovalo jedině u Žerotínů,"

říká Karel Mornstein Zierotin, který nás zámkem provázel spolu s dcerou Karlou. Rodová linie Žerotínů se poznala podle znaku.

"Je tam černý lev v rudém poli na třech zelených kopcích. Mít ve znaku lva bylo zřejmě vysoké vyznamenání vůči tomu rodu ze strany českého knížete, protože jim dovolil použít český státní znak. Ten Žerotínský má pod sebou tři zelené kopečky, údajně jsou to tři nejvýznamnější vrchy tady na severní Moravě."

Znak rodu Žerotínů
Přídomek ze Zierotina začali používat členové rodu na konci 12. století, kdy získali stejnojmennou vesnici. V průběhu času se rod větvil a jeho členové začínali hrát stále významnější úlohu v životě království.

"Před porážkou Čechů na Bílé Hoře Žerotínům patřila asi třetina Moravy. Byli nejbohatším pozemkovým vlastníkem hned po katolické církvi. Většina Žerotínů byla vyznání českobratrského, čili po třicetileté válce museli emigrovat, respektive majetky jim byly konfiskovány. Pouze část se zachránila, ti losinští Žerotínové potom konvertovali nazpět na katolictví."

Kdy jste se sem na Bludov vrátili?

"V 1997 roce nám začali vydávat po částech majetek."

Jaké byly ty pocity stanout tady znova na zámku?

"No fantastické. Já jsem tady vyrůstal. Mám fotografie s babičkou, s tetami, s rodiči tady na zámku. Babička zemřela po válce za dost nepříjemných okolností. Uzavřeli jí sklad paliva, takže ona celou zimu mrzla v netopené místnosti a na jaře to skončilo zápalem plic. Já jsem s rodiči potom žil v Brně. Občas jsme sem jezdili na návštěvu k těm známým lidem. Byla to pro nás obrovská radost, když byla možnost se sem vrátit. Nebyl vždycky návrat snadný. Ale vždycky máte lidi, kteří vás vítají s otevřenou náručí a lidi, kterým jste doslova trnem v oku. Musím říct, že ty první začátky byly trošku těžší a dívali se na nás jako na přivandrovalce, ale po čase se ty vztahy zlepšily, že dneska fůra těch lidí, kteří na nás tehdy koukali hodně škaredě, tak s nimi máme pěkný přátelský vztah."

Jak dodala Karla Mornstein - Zierotinová, mají se zámku do budoucna velké plány.

"Je naším přáním mít tady veřejně přístupnou expozici a místnosti, kde budou svatby, koncerty. Doufáme, že to bude v horizontu dvou let."

Zámek Bludov
"Hospodařením v lese se nám daří nějaké prostředky získat, něco ušetřit a pokud máme příslušnou částku, můžeme objednat firmu a provádět nějaké práce. Takže po etapách to bude chvilku trvat, ale jsme optimisté, že se nám to podaří,"

dodává Karel Mornstein Zierotin. Jako každý správný zámek, měly i zámky Žerotínů svá strašidla. Na Bludově se zjevuje bílá paní. Ta se sem s rodinou přestěhovala ze zámku Velké Losiny.

"Někdy v noci se člověk probudí a má pocit, že někdo s ním je v místnosti a slyší kroky. Rozsvítíte a nikde nikdo. Zřejmě ty duše předků přece jenom tady zůstávají a já si myslím, že nad námi drží ochrannou ruku."

Interiér zámku
"Já myslím, že v domech s historií je to cítit. Když jsme se vraceli, tak nám nenávistně říkali: ale tady straší, tady nikdo po setmění z obecního úřadu nezůstal. Já jsem tady měla vždycky spíš pocit nabité pozitivní energie. Když jsem čekala miminko, tak až tady jsem si odpočinula. My to vnímáme jako pozitivní energii, "

doplňuje dcera Karla.

Vánoce jsou skoro za dveřmi. A budou se slavit i u Žerotínů. Předvánoční pohoda už vládla při našem natáčení. V krbových kamnech praskalo dřevo, pokoj s obrazy a podobizny předků osvětlovaly svíčky. Jak tedy vypadají Vánoce u Žerotínů? Paní Karla si dává s přípravou záležet.

"Máme obrovský stromeček, který voní. Musím říct, že si vždycky dovolíme ten přepych a z vlastního lesa si vybereme takový obrovský hezký stromek. Já ho pak zdobím tři dny, protože máme takové malinkaté ozdůbky. Nechávám ho pak dlouho, když s ním bylo tolik práce. A hrozně se snažíme užít si tu pohodu, tu bychom přáli všem lidem."

A jak připomněl Karel Mornstein Zierotin, podporují i zajímavou místní tradici.

"Je tu v obci pěvecký sbor Kansonetai, který pravidelně účinkuje i při církevních obřadech v bludovském kostele. Mají tady na nádvoří zámku tradičně koncert Koledy pod jedličkou a při této příležitosti se sejde skoro celá obec."

Foto: autorka

10
49.974708900000
16.874344100000
default
49.974708900000
16.874344100000