Zbořil: Sociální demokracie to v krajích neumí

Stanislav Gross, foto: ČTK

Drtivé vítězství občanských demokratů v krajských volbách a naopak debakl sociální demokracie budou bezesporu v příštích dnech předmětem nejrůznějších analýz. Jak na tyto volby pohlíží krátce po oznámení konečných výsledků politolog Zdeněk Zbořil z Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, to zjišťoval Zdeněk Vališ.

Stanislav Gross,  foto: ČTK
Podle Zdeňka Zbořila ovlivnily výsledek kromě nízké volební účasti především dva momenty. Na jedné straně ODS potvrdila svou silnou pozici v regionech, kterou získala už při prvních komunálních volbách začátkem devadesátých let minulého století o od té doby ji dokázala upevnit. Na druhé straně sociální demokracie se stále ještě nedokázala vymanit z hluboké vnitrostranické krize.

"Potvrzuje se, že ODS má široké zázemí právě v krajích a na regionální úrovni. Za druhé nahrála ODS právě krize v ČSSD, která probíhá vlastně už od volby prezidenta, která působila jako takový žernov na bedrech Špidlovy vlády. Grossovi se v podstatě podařilo ten propad zastavit, ale doba mezi tím radikálním řešením a těmito volbami byla příliš krátká na to, aby mohl dosáhnout nějakých významnějších výsledků."

Není to ale také způsobeno tím, že voliči sociální demokracie považují za důležité spíše celostátní volby?

"To bych si netroufl říci, že jsou to zrovna voliči ČSSD. Já myslím, že o podcenění krajských voleb svědčí obecně nízká volební účast. Myslí si to minimálně 70 procent voličů. Není to tedy jenom část segmentu, kterým by měl podporovat ČSSD. Já si myslím, že v případě ČSSD jednoznačně hraje roli zmíněná krize. A ti, kteří byli ochotni jít k volbám a byli ovlivněni tou vnitrostranickou krizí, šli v podstatě z velké části volit komunisty."

Zdeněk Zbořil na druhé straně připouští, že identifikace voličů s regionální politikou je přece jen jiná u ODS než u sociální demokracie.

Mirek Topolánek,  Petr Nečas  (vlevo) a kandidát na senátora ve volebním obvodu Kutná Hora Bedřich Moldan  (uprostřed),  foto: ČTK
"Sociální demokracie má ideologicky svůj program takový vševesmírný nebo internacionální. A to samozřejmě hodně lidem v regionech nic neříká. Jsou schopni se pak zmobilizovat až na ty velké volby. Je zde ale ještě jedna strašně velká neznámá. Obě strany, ODS i ČSSD, mají velmi malou členskou základnu, mezi 20 - 25 tisíci členů. A v těch volbách do Poslanecké sněmovny je volí 1,5 až 1,8 miliónu voličů. Tam je ale ta velká neznámá, kdo je těch 1,8 miliónu voličů. Já si myslím, že to vlastně neumíme určit. Prostě nevíme, kdo je ta voličská základna jak ODS, tak ČSSD. Zdá se však, že identifikace s regionálním lídrem je jednodušší je jednoduší pro stoupence ODS než pro příznivce ČSSD."

Nepovedou výsledky krajských voleb k tomu, že v sociální demokracii se obnoví diskuse o tom, zda dále spolupracovat s lidovci a unionisty?

"Já si myslím, že ano, že to dokonce už začalo. Právě ohlasy z regionů až z té okresní úrovně jsou velmi bouřlivé, alespoň podle toho, co jsem se včera dozvěděl. Ne, že by samozřejmě někdo volal po hlavě Stanislava Grosse. To je nesmysl. Ale po nějaké zásadní změně politiky se bude volat."