Zelený Liška míří na ministerstvo školství

Ondřej Liška (vlevo) a premiér Mirek Topolánek, foto: ČTK

Školství, mládež a tělovýchova dostanou zřejmě jednoho z nejmladších ministrů v historii. Strana zelených nominovala na tento post svého třicetiletého místopředsedu Ondřeje Lišku. Pokud nedojde k neočekávanému vývoji přímo ve Straně zelených, prezident ho ve shodě s premiérem Topolánkem jmenuje příští týden.

Ondřej Liška (vlevo) a premiér Mirek Topolánek, foto: ČTK
Premiér Mirek Topolánek je přesvědčen o tom, že kandidát Strany zelených na ministra školství Ondřej Liška je schopen tuto funkci zvládnout. Na rozdíl od prezidenta Václava Klause nevidí problém ani v tom, že budoucímu ministrovi je teprve 30 let.

"Tím, že je Ondřej Liška schopen vést poslanecký klub ve sněmovně, tak je evidentně schopen vést i ministerský tým náměstků. Přesvědčil jsem se o něm, že na takovou funkci má. Je otázkou, jestli zvládne ten přechod, uklidnit situaci školských odborů, vyřešit celou řadu problémů, které ho čekají, ale podle mě to není jméno, proti kterému bych měl jakékoliv výhrady."

Premiér říká, že po dohodě s prezidentem bude Liška jmenován členem koaliční vlády příští týden.

Resort školství trpí řadou problémů a řešení některých není možné dlouho odkládat. Rychle je nutné řešit například čerpání evropských peněz. S tím souvisí potřeba ministerstvo personálně stabilizovat.

"Ono je skutečně vykořeněno na dřeň, tam odešla řada pracovníků, kteří byli důležití,"

říká místopředseda České konference rektorů Václav Cejpek. Jako prvořadý úkol si budoucí ministr Ondřej Liška předsevzal vyřešit finance:

Ondřej Liška, foto: ČTK
"O tom, že ministerstvo školství je dlouhodobě podfinancováno, není pochyb, a proto pokud se skutečně stanu ministrem školství, bude třeba jako první zahájit jednání s partnery, jak ve vládě tak s odbory, o možnostech navýšení rozpočtu."

Zdroje pro financování školství nechtěl upřesnit, dokud je neprojedná s premiérem a ministrem financí. Ministerstvo školství má v navrhovaném rozpočtu na příští rok k dispozici přes 118 miliard korun, asi o tři procenta více než letos. Školské odbory žádají ale další tři miliardy korun na pomůcky, vzdělávání pedagogů a zejména platy pracovníků. Plánovaný růst odměn podle nich nepokryje ani inflaci a odboráři hrozí stávkou.

V neděli ještě Liškovu kandidaturu posvětí republiková rada Strany zelených. Mezi ní a předsednictvem strany panuje v posledních dnech napětí v otázce kompetencí. Možnost rady potvrdit rozhodnutí předsednictva je kompromisem, který tlumí aktuální spor. Sami zelení přenesli problém i do médií. Politolog Tomáš Lebeda v tom vidí politickou chybu.

"Že problémy vznikají, že se strany dělí do různých frakcí a názorových proudů, to je normální ve všech stranách. Ale pokud jsou ty strany rozumné a mají dostatek zkušeností, tak se naučí tyto spory držet uvnitř a nepublikovat je navenek, aby působily pokud možno jednotně a pro voliče srozumitelně."

Lebeda upozorňuje, že právě kvůli malé členské základně a politické nezkušenosti má strana problém s výběrem kandidátů do vládní politiky.