Zemědělci z mnoha zemí protestovali v Praze proti evropským dotacím
Před luxusním hotelem Marriott v centru Prahy rozlili demonstrující zemědělci 50 litrů mléka a vysypali 200 kilogramů obilí na protest proti dotační politice Evropské unie. V hotelu se konala konference za účasti eurokomisařky pro zemědělství Mariann Fischer-Boelové a právě jí a českému ministru zemedělství Petru Gandaloviči byl určen vzkaz: Žádáme rovné podmínky v EU!
řekl svolavatel demonstrace a předseda Agrární komory České republiky Jan Veleba.
"Já myslím, že to slyšíme z úst všech, kteří mluví. Chceme stejné podmínky v celé Evropě, chceme, aby se to vyrovnalo," - chovatel z Velkého Krtíše na Slovensku.Ministr zemědělství Petr Gandalovič se snažil rolníky přesvědčit, že na situaci nemá vliv. Že rozdílné unijní dotace do starých a nových členských zemí jsou nezměnitelně dány smlouvou o přistoupení do roku 2013.
"Ty podmínky, které byly vyjednané, a já jsem je nevyjednával, prostě platí. A jediné, co můžeme dělat, je účinně diskutovat o tom, aby se od roku 2013 tyto podmínky vyrovnaly."
Problém s nízkými výkupními cenami mléka ale 4 roky nepočká. Chovatel z jihočeské obce Uhersko, chovatel 100 dojnic:
"Teď to kleslo ze 6 na 5 korun a jestli půjde na 4 koruny, tak to vydržím tak dva měsíce a pak prodávám..."
Problém chovatelů spočívá mj v tom, že své chovy musejí budovat dlouhodobě a s náhlými změnami na trhu se proto složitě vyrovnávají."Jestliže budujete stádo 20 let, jeho genetiku, stavby a technologie, tak co? To to všechno vyhodíte?"Demonstrace se zúčastnily tisíce zemědělců z několika evropských zemí. Nad jejich hlavami byly kromě transparentů vidět vlajky jednotlivých států; vedle českých vlajky Slovenska, Maďarska, Litvy či Slovinska i Německa. Hlavní problém?
Chovatel ze Slovenska: "Jednoznačně cena mléka!"
Chovatel z Německa: "Mám také doma hospodářství a chovám krávy a ceny mléka velmi klesají."
A opět chovatel ze Slovenska: "Kdo by prodával automobily za polovinu výrobních nákladů? Nikdo. Jestli chce vláda snižovat DPH na automobily a ne na potraviny, tak je to směšné, chorobné."
Proč mělo pro tolik lidí smysl přijet demonstrovat do Prahy?
"Protože tohle není jen na národní, ale na mezinárodní úrovni. Tak si myslím, že to uslyší i Brusel. A když to nepůjde jinak, pojedeme i do Bruselu,"říká slovenský rolník.
"Když budeme držet dohromady, musí se něco pohnout," je přesvědčen jeho německý kolega. Ministr zemědělství je přesvědčen, že zemědělci ze starých evropských zemí budou stejně vehementně bránit svoje dotace před snižováním. Tato demonstrace jejich mínění nezmění. Gandalovič říká, že do roku 2013 můžou nové členské země dostat jen podporu z přebytků z minulých let. Do Česka takto poplyne 9 milionů eur ročně. Dříve vyjednané podmínky je třeba respektovat. Demonstranti ho často přerušovali, jeho argumenty nechtěli poslouchat.Petr Gandalovič: "Je to demonstrace, nečekal jsem, že to tu bude v klidu. V každém případě ti lidé musejí přemýšlet o tom, co jim jejich představitelé říkají. Protože jestliže jim někdo říká, že lze v této chvíli vyjednat jiné podmínky, než vyjednali naši předchůdci, v žádném případě to není pravda."
Pražské demonstrující ale nepřesvědčil:
"S plošnou změnou se určitě počkat musí. Ale každý stát uvnitř si hájí svoji výrobu. Nejen výrobu mléka, ale i mlékaře, potravinářství. najde si nějakou cestu. Ale náš stát je z toho podělaný, se vším musíme chodit do Unie, abychom něco prosadili, a nemáme hrdost ochránit a obhájit si to sami,"říká chovatel z jižních Čech.