Zemřel kardinál Tomáš Špidlík

0:00
/
0:00

Minulý pátek zemřel v Římě kardinál Tomáš Špidlík. Loni v prosinci se dožil devadesáti let. Patřil k největším znalcům východní křesťanské spirituality a za svého rádce v těchto otázkách si ho zvolil i papež Jan Pavel II. Podrobněji teď Milena Štráfeldová

Kardinál Špidlík se narodil v roce 1919 v moravských Boskovicích. Studoval nejprve v Brně, po uzavření vysokých škol během 2. světové války vstoupil do jezuitského řádu a v r. 1949 byl vysvěcen na kněze. O rok později odešel studoval do Itálie, do Československa se už ale nemohl vrátit:

"Patřil jistě k osobám, které by komunistický režim na území České republiky viděl jen velmi nerad,"

připomíná český velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošalík. Od 50. let žil proto Tomáš Špidlík v římské papežské koleji Nepomucenum, kde studují čeští bohoslovci, dodává současný rektor Nepomucena Jan Mráz:

"Tady v koleji prožil téměř polovinu svého života. Byl tu od r. 1951 až do r. 1989. Byl zde tzv. spirituálem neboli duchovním vůdcem nebo duchovním rádcem studentů, kandidátů kněžství. A při tom ještě vystudoval teologii a pak se stal profesorem na papežském Ústavu východních studií. Tam se později stal velmi známým, můžeme říct světově známým teologem."

O východní křesťanské spiritualitě napsal desítky studií, přednášel na univerzitách v Římě, ve Spojených státech, v Indii i v Africe. V r. 1995 vedl duchovní cvičení papeže Jana Pavla II. a římské kurie a v r. 2003 jej papež jmenoval kardinálem. Jak ale připomíná velvyslanec Vošalík, Tomáš Špidlík se po celou dobu zajímal i o dění v Československu:

Kardinál Tomáš Špidlík,  foto: ČTK
"Pan kardinál přes padesát let promlouval každý pátek prostřednictvím Radia Vatikán k českým věřícím a dodával jim velkou sílu, ačkoliv on sám se domů vrátit nemohl. A toto odloučení jistě nesl velmi těžko."

Všichni, kdo kardinála Špidlíka osobně poznali, se shodují v tom, že to byl i mimořádně laskavý člověk s velkým smyslem pro humor. To ostatně v r. 2006 potvrdil i v rozhovoru pro Radio Praha:

"Musím se dočkat devadesátky. Víte proč? Poněvadž po devadesátce málo lidí umírá - podle statistiky."

Kardinál Tomáš Špidlík získal řadu zahraničních i českých řádů a ocenění. V r. 1998 ho prezident Václav Havel vyznamenal Řádem TGM.