Žháři z Vítkova stanou před soudem

Foto: www.hzsmsk.cz

Rok po rasově motivovaném útoku na dům ve Vítkově stanou žháři před soudem. Soud již má obžalobu na stole, proces by měl začít v květnu.

Malá Natálka utrpěla závažné popáleniny na 80 procentech těla,  foto: ČTK
V druhé polovině dubna loňského roku v severomoravském Vítkově po útoku zápalnými lahvemi vzplanul dům obývaný romskou rodinou. Dva dospělí utrpěli těžké popáleniny na více než čtvrtině povrchu těla, jejich ani ne dvouletá dcera však byla popálená až z 80 procent a nikdo z lékařů si tehdy netroufal prognózovat, co s ní bude. Čtyři měsíce trvalo hledání pachatelů, dvakrát déle pobývala Natálka v nemocnici. O Vánocích média psala o zázraku roku – tak malé dítě s tak rozsáhlým zraněním podle lékařů ještě v republice nepřežilo. To ale na zjizvenou holčičku se zvláštně dospělým pohledem čekaly a čekají další a další operace a mnoho převazů a bolesti.

Nyní ke Krajskému soudu Ostrava po dlouhém vyšetřování doputovala obžaloba mladých pravicových radikálů. "Byli obžalováni čtyři obvinění z trestného činu vraždy na více osobách a z rasového motivu, spáchané ve stadiu pokusu, a pro trestný čin poškozování cizí věci,"řekla dozorující státní zástupkyně Brigita Bilíková a jak dodala v České televizi, vinou obžalovaných si je jista: "Provedeným dokazováním, a to nejenom z výpovědí obviněných, se dá celkem jednoznačně dovodit, jaká byla role každého z nich."

Jeden z obviněných,  David Vaculík,  před okresním soudem v Bruntále v listopadu 2009,  foto: ČTK
A jak se podle státní zástupkyně ke svému skutku stavějí obžalovaní?

"Tři ze čtyř obviněných, na které byla podána obžaloba, vypovídali, projevili lítost nad spáchaným činem. Jeden odmítal vypovídat."

Jeden z obžalovaných by podle svých slov nejraději vzal čas zpět, další poslal napadené rodině omluvný dopis. „Pokud chtějí odpuštění, ať jdou za Natálkou a podívají se jí do očí,“ vzkázala jim matka popálené holčičky.

Soudce, kterému byl případ přidělen, už studuje tři tisíce stránek spisu. Začátek jednání odhaduje na první květnové pondělí, rozsudek by prý mohl vynést do června.

Foto: www.hzsmsk.cz
Jaromír Lukeš, Václav Cojocaru, Ivo Müller a David Vaculík mohou v případě prokázání viny očekávat vysoké tresty. Jsou žalováni z trestného činu vraždy, byť nedokonané, kde zákon za přitěžující okolnosti počítá spáchání z rasových důvodů, na osobě mladší než patnáct let nebo zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem. Pak může soud vynést dokonce až doživotní trest. Při určování viny bude přitom nepochybně zkoumat také motivy obžalovaných.

O těch má ale sociolog Fedor Gál ze svého pohledu už jasno: podle něj mladíky vedly předsudečné vášně a pudy: "Rodí se v jejich rodinách. Rodí se ve škole. A rodí se v partách. Nikde jinde. Můžete vydávat tuny knih, které vysvětlují, že jsme lidé slušní a neslušní bez ohledu na náboženství etnicitu, barvu pleti. Je to nanic, když doma slyší krutá slova na adresu sousedů."