Zieleniec obviňuje ODS a zakládá stranu

Josef Zieleniec

Senátor Josef Zieleniec, jeden ze tří členů české delegace v evropském Konventu, obvinil ODS z těžko zakrývané nechuti k evropské integraci. Někdejší ministr zahraničí v Klausově vládě, který začátkem devadesátých let ODS spoluzakládal, zároveň oznámil, že chce iniciovat vznik nové pravicové proevropské strany. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Postup ODS, která před referendem opakovaně vyzvala občany, aby hlasovali pro vstup do Evropské unie, hodnotí Zieleniec jako čistě pragmatický krok. O skutečném postoji občanských demokratů k evropské integraci prý svědčí fakt, že člen české delegace v evropském Konventu, první místopředseda ODS Jan Zahradil, ostentativně opustil minulý čtvrtek jednání Konventu těsně před schválením návrhu evropské Ústavy.

"Pozice, kterou zaujal pan Zahradil, byla z hlediska celkového jednání Konventu pozicí extrémní."

Podle Josefa Zielence má ODS na pravé straně politického spektra faktický monopol, protože ostatní parlamentní strany občanské pravice, jak ODA, tak Unie svobody promarnily šanci stát se moderní proevropskou alternativou. A tím se prý pro českou pravici vytváří nebezpečná situace.

"Já mám pocit, že kdyby ten monopol zůstal také v době našeho hledání místa v Evropské unii, že bychom se ocitli úplně na okraji evropského dění."

A jelikož dnes žádná strana nemá pořádně co nabídnout pravicovému voliči, hodlá se Josef Zieleniec sám chopit iniciativy.

"Já teď začnu komunikaci s reprezentanty možných partnerů na pravé straně politického spektra a nejpozději začátkem září oznámím, v jaké formaci vlastně do toho politického střetu o naše místo v Evropské unii půjdeme."

Na tiskovou konferenci s Josefem Zielencem se ale dostavil i poslanec a první místopředseda ODS Jan Zahradil. Před novináři pak všechna vznesená obvinění rázně odmítl. Připomněl známou skutečnost, potvrzenou i v referendu, že nejvíce proevropsky orientovaných členů a sympatizantů má v Česku právě ODS. Zopakoval rovněž, že z jednání Konventu odešel minulý týden prostě proto, že on a jeho strana nesouhlasí s těmi body v návrhu evropské Ústavy, které v podstatě předpokládají oslabování pozic národních států a vznik federálního superstátu. Podle Zahradila útočí Josef Zieleniec na ODS z pozic zastánce federace, který má tendenci označovat všechny jiné názory za extrémní.

"Je nutné si zvyknout na to, že nikdo, tím méně federalisté nemají monopol na jediný možný výklad a jediné možné pochopení evropského integračního procesu."

Místopředseda občanských demokratů si zároveň zaspekuloval. Není mu prý zcela jasné, zda za profederalistickými postoji Josefa Zielence stojí jen jeho politické názory nebo také ekonomické zájmy.

"Jak známo, pan Zieleniec je spoluvlastníkem konzultační kanceláře, která poskytuje poradenství v oblasti ekonomické integrace. Moje zkušenost je, že pokud dochází k takovému propojení politického a ekonomického angažmá, pak tito lidé většinou bývají velmi devótními federalisty a velmi rádi propagují posilování evropských institucí a prohlubování evropské integrace. Samozřejmě, čím větší evropská agenda, tím větší je i jejich pole působnosti."

Na dotaz Radia Praha, jak hodnotí iniciativu bývalého ministra zahraničí a význačného člena ODS zakládat nový politický subjekt, se Jan Zahradil pousmál: Jednak je prý pan senátor Zieleniec, pokud jde o politickou kariéru na dráze sestupné. Jednak takových pokusů už tady bylo víc a všichni víme, jak skončily.