Zlatá ulička otevřena...

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

O nynějška můžou turisté i Pražané opět obdivovat Zlatou uličku na Pražském hradě. Malá ulička s miniaturními domky patří k lákadlům turistického ruchu, je ale i historickou zajímavostí připomínající dodnes život chudiny před mnoha sty lety. Uličku ve středu slavnostně otevřel prezident republiky Václav Klaus.

Foto: ČTK
Zlatá ulička, přesněji Zlatá ulička u Daliborky, je slepá ulička, která vede podél severního opevnění Hradu nad Jelením příkopem. Vznikla v prostoru mezi původní románskou hradní zdí z 12. století a novější jagellonskou hradební zdí z 16. století. Na východě ji uzavírá věž zvaná Daliborka z roku 1496, na západním konci Bílá věž. Obě sloužily i jako vězení. Šestnáct dochovaných domků představuje poslední zbytek takzvané parazitní zástavby Hradu ve středověku a renesanci.

Ivo Velíšek
Kolik oprava Zlaté uličky stála, vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek:

"Správa vynaložila na opravu komunikace a domků 39 milionů korun, s tím, že novou expozici jsme vybudovali za částku asi 2 miliony korun."

Důvodem rozsáhlé rekonstrukce, která uličku loni v květnu uzavřela, byla oprava zastaralé kanalizace. Podle Hradu představovala riziko pro statiku uličky. Historické místo dostalo nové inženýrské sítě, kanalizaci, vodovod a elektrické rozvody. Stavbaři opravili i domky. Při průzkumech archeologové našli mimo jiné pozůstatky románské hradby z 12. století.

Foto: ČTK
Ulička je vyhledávána pro svou malebnost a té nezůstali tvůrci obnovené expozice nic dlužni. Spolupracovali s pracovníky z Filmového ateliéru Barrandov.

Kromě zrenovovaných domků zde návštěvníci najdou i novou stálou expozici, která dokumentuje život na tomto místě v posledních pěti stoletích. Například jeden z interiérů nabízí pohled do obydlí takzvaných červených střelců, kteří byli za Rudolfa II. strážci hradních bran a udržovali pořádek. Další domek zve návštěvníky do zlatnické dílny, jiné do renesanční krčmy nebo do obydlí bylinkářky, kartářky a hvězdopravkyně Magdaleny Průšové nazývané Madame de Thébes, k níž jezdili lidé z celé Evropy. Turisté můžou nahlédnout i do domu švadlenky, která žila vzpomínkami na Karla Hašlera...

Pavel Jiras,  foto: Alžběta Švarcová
Autorem expozice je Pavel Jiras:

"Dostali jsme různé dary od rodin, ale toho není zase tolik. To zase rodiny přehnaly, že 'národ sobě...' To není pravda. Správně bych řekl: Národ sobě plus Barrandov. Ten daroval a vyrobil mnoho věcí. My jako tvůrci jsme taky mnoho věcí posbírali, protože nevěřil byste, co lidé vyhazují za krásné věci."

Přestože náklady na rekonstrukci nebyly malé, na vstupném se to neprojeví, říká ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek:

"My jsme vstupné vůbec nezměnili, je stejné jako před rekonstrukcí. Máme malý okruh za 250 a velký okruh za 350 korun a k tomu rodinné vstupné 500 a 700 Kč."

Foto: ČTK
Jako turistická atrakce nabízí domky také nejrůznější suvenýry.

"Při volbě, co se bude ve Zlaté uličce prodávat, jsme vycházeli z předpokladu, že chceme, aby se tu prodávaly české výrobky rukodělného charakteru, tzn. výrobky z cínu, hračky, loutky, malování na sklo atd..."

uvedl Velíšek. Rekonstrukce, která právě skončila, byla nejrozsáhlejší v historii tohoto místa.