Filmoví specialisté z Barrandova vybaví domky ve Zlaté uličce

Zlatá ulička na Pražském hradě je uzavřená kvůli rekonstrukci už skoro rok. Prvním návštěvníkům se otevře v červnu a nabídne jim cestu do časů dávno minulých. Zhruba polovinu domků vybaví nábytkem i veškerými předměty filmoví specialisté barrandovského studia.

Zlatá ulička
Barrandovský historik a kurátor expozice Pavel Jiras uvedl, že vybavení Zlaté uličky je prestižní záležitost. V jedné z hal filmového studia se už hromadí nově vyrobené předměty - součásti zařízení poloviny domků, které zájemcům přiblíží, jak se jejich obyvatelům žilo. Například jeden z interiérů nabídne pohled do obydlí takzvaných červených střelců, kteří byli za Rudolfa II. strážci hradních bran a udržovali pořádek.

Další domek pozve návštěvníky do zlatnické dílny, renesanční krčmy nebo do obydlí bylinkářky, kartářky a hvězdopravkyně Magdaleny Průšové nazývané Madame de Thébes, k níž jezdili lidé z celé Evropy. Turisté nakouknou i do domu švadlenky, která žila vzpomínkami na Karla Hašlera, představil pro ČTK Zlatou uličku historik Pavel Jiras.

Pavel Jiras
"Zabezpečujeme osm domků, osm interiérů. Dodáme dokumenty, výkresy a podle toho naše dílny a umělečtí řemeslníci připravují celé vybavení. To znamená nábytek, rekvizity, nádobí, všelijaké pomůcky v domácnosti. Interiér musí vypadat, jako že včera odsud ti lidé odešli."

Ke slovu se dostávají především různé způsoby patiny, aby zařízení vypadalo staře. Používají se například dřecí madla, truhlářské přírodní šelaky z vosku, mořidla všeho druhu a klihy z dobytčích paznehtů. Na první pohled se zdá, že jde o jednoduchou práci, ale opak je pravdou.

"Nejdřív se to dřevo musí zestařit. K tomu se používají různé teflonové kartáče nebo drátěné kartáče, podle toho jak je ta staroba potřeba. Pak už je to otázka patinérů, kteří na to nanášejí různé vrstvy barev, aby docílili povrchu, který je třeba,"

uvedl umělecký truhlář Petr Kubašta. I výmalby interiérů museli schválit památkáři a musejí je dělat odborní patinéři. Jsou na vápně, zhotovují se hlinkou a výsledek musí vypadat, že jsou na stěně už desítky let. Stejně tak vznikají barokní kamna i vybavení zlatnické dílny z období pozdního baroka.

Stavební práce ve Zlaté uličce už skončily. Hlavním důvodem rozsáhlé rekonstrukce, která uličku na rok uzavřela, byla oprava zastaralé kanalizace, která ohrožovala statiku objektů. Stavební práce přišly podle Hradu asi na 34 milionů korun. Do domků s expozicemi nahlédnou turisté přes skleněnou zástěnu. V části Zlaté uličky zůstanou prodejny, nyní se vybírají jejich nájemci. Sortiment prodejen by měl mít vazbu na tradici českých řemesel. Právě řemeslníci a hradní čeleď ve Zlaté uličce totiž bydleli. Z 16. století je doložen název uličky Zlatnická, snad podle zlatníků. Domky byly obývány až do druhé světové války, ale už za 1. republiky se dbalo na to, aby nebyl měněn jedinečný ráz uličky.