Zprávy

Zeman souhlasí s cíli koalice, má pochyby o financování slibů

Prezident Miloš Zeman přijde do Sněmovny na jednání o vyslovení důvěry nové vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi řekl, že k poslancům promluví. Zeman taky uvedl, že souhlasí s cíli uvedenými v koaliční smlouvě. Má ale pochyby o jejich financování. Prezident se opět konkrétně nevyslovil k tomu, jestli některého z navržených kandidátů do vlády případně nejmenuje. Rozhodne se teprve po osobním setkání s každým z nich. Zeman připomněl, že zatím žádné oficiální nominanty do koaliční vlády nedostal, protože mu je může předat až předseda vlády. Prezident jmenuje premiérem předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku příští pátek na Hradě. Vládu hodlá, jak řekl v pátek, jmenovat do konce ledna, v mezičase si bude zvát ministerské kandidáty. Prezident opět vysvětloval výtky k nominantům ČSSD Milanu Chovancovi (vnitro) a Janu Mládkovi (průmysl a obchod). Nevadilo by mu prý, kdyby ministr vnitra neměl vysokoškolský titul. Pochyby v něm ale vzbuzuje to, že Chovanec jej získal po devítiměsíčním studiu plzeňských práv. Chovanec už dříve uvedl, že titul nepoužívá, ačkoli má potvrzení, že studium zakončil v souladu s předpisy. Rovněž v případě Mládka by Zeman přešel, pokud by neměl bezpečnostní prověrku Národního bezpečnostního úřadu. NBÚ mu ji podle prezidentových informací v minulosti odmítl udělit.

Zeman nevyhoví první žádosti o milost od resortu spravedlnosti

Prezident Miloš Zeman nevyhoví první žádosti o udělení milosti, kterou mu doporučila ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová. Muž, kterého se žádost týká, podle něj není nevyléčitelně nemocný, což je jedna ze základních podmínek, které si Zeman pro udílení milostí stanovil. "Ne, protože jsem díky právnímu odboru Kanceláře prezidenta republiky zařídil návštěvu člověka, kterému měla být udělena nikoliv milost, ale abolice ... a ukázalo se, že tento člověk nejenže netrpí nevyléčitelnou nemocí, ale že jak proti němu, tak proti jeho rodinným příslušníkům, je souhrnně vedeno asi 20 exekucí," řekl prezident v Otázkách Václava Moravce ČT. Ministerstvo spravedlnosti odeslalo žádost spolu s kladným doporučením na konci loňského roku. Zeman před koncem loňského roku převedl agendu milostí na ministerstvo spravedlnosti s tím, že jde o návrat k praxi někdejšího prezidenta Václava Havla a splnění předvolebního slibu.

Zeman na ombudsmana navrhne Stanislava Křečka a Pavla Zářeckého

Prezident Miloš Zeman bude Sněmovně na ombudsmana navrhovat nynějšího zástupce veřejného ochránce práv Stanislava Křečka a někdejšího šéfa legislativní rady vlády Pavla Zářeckého. Stejně jako prezident i Senát může navrhnout dolní komoře po dvou nominantech. Ombudsmana budou poslanci volit zřejmě příští měsíc. Na funkci veřejného ochránce práv v prosinci rezignoval Pavel Varvařovský. Bývalý poslanec ČSSD Křeček už dřív řekl, že by případnou kandidaturu přijal.

Zeman: Profesorům případně dekrety podepíšu, ale nepředám

Když nebude schválen návrh novely o jmenování profesorů, podepíše jim sice prezident Miloš Zeman dekrety, pověří však ministra školství, aby jim je předal. Hlava státu je ale přesvědčena, že by novela, která svěřuje jmenování profesorů do rukou předsedy Senátu, mohla být schválena ve zrychleném čtení již do konce ledna. Za úplně nejhorší variantu by prezident považoval, kdyby nakonec profesory jmenovali rektoři. V takovém případě by podle něj chyběla přenositelnost titulu mezi univerzitami a hrozilo by, že rektor bude mít vůči určitému kandidátovi osobní sympatie, nebo antipatie. Existovala by také možnost, že profesora bude jmenovat rektor, který je sám docentem, což by podle Zemana bylo "poněkud absurdní". V současné době se čeká na jmenování 85 profesorů.

Zeman i Kohout vnímají Šarona jako o velkého státníka

Bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona vnímá prezident Miloš Zeman jako velkého a statečného státníka. Obdobně o něm mluví i šéf české diplomacie Jan Kohout, který vyjádřil velký smutek nad úmrtím Šarona v kondolenci zaslané izraelskému ministru zahraničí. Šaron, kterému bylo 85 let, byl osm let v kómatu po těžké mrtvici. V sobotu zemřel v Izraeli. Kohout v kondolenci, kterou poskytla jeho mluvčí Johana Grohová, píše o Šaronovi jako o skvělém člověku, neohroženém bojovníkovi a skutečném státníkovi. Připomíná jeho odvážné kroky při obraně Izraele i podíl na otevření cesty, která by snad mohla vést k míru mezi Izraelem a Palestinci.

Jako na jednu z nejvýraznějších osobností Izraele pohlíží na Šarona i někdejší ministr zahraničí Cyril Svoboda, který se před deseti lety s Šaronem setkal, a možný nový šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). Současnou politickou scénu Blízkého východu podle nich ale Šaronova smrt zřejmě nepoznamená, protože do ní už několik let nezasahoval.

Zeman se v Karlovarském kraji setká s občany a zaměstnanci

Prezident Miloš Zeman zahájí v pondělí návštěvu Karlovarského kraje. Během tří dnů se zastaví ve 12 městech a obcích, navštíví čtyři podniky a pětkrát se setká s občany. Bude mít několik jednání s představiteli samospráv, zástupci tripartity nebo lidmi z oblasti zdravotnictví a sociálních služeb. V pondělí po uvítání a projevu k zastupitelům Karlovarského kraje vyrazí do porcelánky Thun 1794. Porcelán z Thunu slouží i v na Pražském hradě. Porcelánka má pro prezidenta ale připraven další dar. V úterý pak navštíví prezident výrobce stavebního materiálu Liapor ve Vintířově, pak chráněné dílny Krufin v Sokolově, ve středu pak firmu OZAP v Toužimi. Jak zjistila ČTK, Zeman bude po dobu svého pobytu v Karlovarském kraji bydlet v hotelu Imperial v Karlových Varech. V jakém apartmá to bude, ale vedení hotelu ale nesděluje. Jako doma se ale Zeman může cítit v Chebu, kam zajede v úterý. Je totiž jeho čestným občanem. Občanství dostal v roce 2001, tehdy jako předseda vlády společně s německým kancléřem Gerhardem Schröderem, a to za péči o kvalitu česko-německých vztahů.

Trojkoalice asi přijme návrh služebního zákona ČSSD, míní Jurečka

Trojkoalice se chystá ve Sněmovně nejspíš podpořit předložený poslanecký návrh služebního zákona z dílny ČSSD. Připravuje ale jeho "rozsáhlé změny", které chce prosadit při dalším projednávání normy. Tento týden o nich bude jednat. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl místopředseda lidovců Marian Jurečka. Rusnokova vláda v demisi návrh služebního zákona poslance Jeronýma Tejce (ČSSD) odmítla, ve středu chce přijmout vlastní verzi. Prezident Miloš Zeman stanovil jako podmínku pro jmenování kabinetu to, aby návrh služebního zákona prošel v dolní komoře takzvaným prvním čtením, tedy uspěl při počátečním projednávání. Norma nevyžaduje od ministrů lustrační osvědčení. To by měl nejspíš problém získat předseda ANO a kandidát na šéfa resortu financí Andrej Babiš.

Česko by nemělo upustit od důrazu na lidská práva, míní Němcová

Větší důraz na dodržování lidských práv ve světě, tak jak je Česká republika zastávala v osobě Václava Havla či Karla Schwarzenberga, u současných českých vlád chybí. Řekla to někdejší disidentka Dana Němcová, která v těchto dnech oslaví 80. narozeniny. Obecně vnímaná autorita typu prvního českého prezidenta podle ní v této oblasti chybí. "Zatím jsme neměli na politiky ani úředníky v lidskoprávní oblasti štěstí, kromě našich dvou posledních ombudsmanů, kteří byli skvělí," uvedla. S nadějí hledí na Jiřího Dienstbiera, který by v příští vládě měl být ministrem pro lidská práva a rovné příležitosti. U příští vlády jí ale chybí pochopení pro občanskou společnost v akci. Sama Němcová je od smrti Olgy Havlové předsedkyní správní rady Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, která pomáhá českým občanům s tělesným, mentálním nebo sociálním znevýhodněním a podporuje rozvoj služeb v této oblasti občanské spoluzodpovědnosti.

Příjmy státu z DPH loni byly vyšší, u firem naopak nižší

Finanční úřady vybraly loni na dani z přidané hodnoty (DPH) meziročně o 30 miliard korun více, tedy 308,5 miliardy Kč. Sazby DPH vzrostly od začátku loňského roku o procentní bod. Na dani z příjmu právnických osob stát naopak vybral o zhruba sedm miliard méně, necelých 121 miliard korun. Vyplývá to z aktuálních dat Finanční správy. DPH i daň z příjmu právnických osob patří mezi takzvané sdílené daně, jejich výnosy tak putují nejen do státního rozpočtu, ale i do pokladen měst a krajů. Samotný státní rozpočet získal loni podle údajů ministerstva financí na DPH 220,2 miliardy korun, tedy o desetinu více než před rokem. U firemních daní do rozpočtu putovalo 81,5 miliardy korun, meziročně o 7,7 miliardy korun méně.

Správa Pražského hradu opraví fasády Nového královského paláce

Správa Pražského hradu (SPH) opraví fasády Nového královského paláce na druhém nádvoří. Práce by měly začít v březnu a skončit do konce října. SPH začala tento týden hledat firmu, která rekonstrukci zajistí. Oprava by měla stát asi 18,5 milionu korun. Opraveny budou západní, severní a jižní fasády paláce. Neprodyšné nátěry z osmdesátých let minulého století budou nahrazeny nátěry speciálně nanášenou vápennou barvou. "Součástí oprav fasády budou i štukatérské práce, klempířské práce a uvedení elektroinstalací do souladu s normami 21. století," dodal Šebek. Repasí projdou i svítidla nazývaná "Plečnikova oka", tedy originální jednoduché lampy.

Na trať zrušené Jizerské 50 se vydalo několik stovek nadšenců

Zhruba 200 až 300 lidí se vydalo z Bedřichova v Jizerských horách na "indiánský běh", který vede po trase zrušeného závodu běžkařů Jizerská 50. Někteří šli pěšky, jiní jeli na kole, pár desítek si přineslo i starší lyže a legenda závodu Ladislav Míka, který nechyběl na startu žádné Jizerské 50, vyrazil na koloběžce. Jizerská 50 se měla uskutečnit po 47., kvůli nedostatku sněhu ji ale museli pořadatelé zrušit. Paradoxně, když vyrazili účastníci "indiánského běhu" na trať, začalo sněžit. Letošní Jizerská 50, závod sérií Worldloppet, Ski Classics a české SkiTour, byla vyprodaná. Na start hlavního závodu na 50 km klasicky mělo vyrazit 4800 lyžařů. Jizerskou 50, jež se běhá od roku 1968, museli pořadatelé zrušit popáté v historii.

Ze sportu:

Biatlonistka Gabriela Soukalová vyhrála po pátečním vytrvalostní závodu v německém Ruhpoldingu i nedělní stíhačku. Vedoucí žena Světového poháru na střelnici ani jednou neminula a celý závod jela bezpečně v čele. Veronika Vítková třetí místo neudržela a klesla na pátou příčku. Stíhací závod mužů vyhrál podobně suverénně jako Soukalová Nor Emil Hegle Svendsen. Nejlepší z českých reprezentantů Jaroslav Soukup skončil dvanáctý, Ondřej Moravec byl patnáctý a Michal Šlesingr, který střílel čistě, ale měl během závodu pád po kolizi se servismanem a zlomil hůlku, obsadil 27. místo.

Český reprezentant Jan Matura skončil šestý v závodu Světového poháru v letech na lyžích v rakouském Tauplitzu a připsal si nejlepší výsledek v sezoně. Poprvé v kariéře vyhrál Slovinec Peter Prevc před domácím skokanem Gregorem Schlierenzauerem, třetí místo obsadil vítěz sobotního závodu Japonec Noriaki Kasai.

Snowboardcrossařka Eva Samková po nedávném zranění kolena jasně vyhrála v Andoře poslední závod Světového poháru před olympijskými hrami a má druhý triumf v sezoně. Druhá skončila Kanaďanka Dominique Maltaisová, která zvítězila v sobotu. Třetí místo obsadila Američanka Lindsey Jacobellisová.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková ovládla závěrečný závod na 5000 metrů a na mistrovství Evropy ve víceboji v norském Hamaru získala bronzovou medaili. Vyhrála Nizozemka Ireen Wüstová, která se kontinentální šampionkou stala už potřetí. Šestadvacetiletá Sáblíková získala na ME již sedmou medaili v kariéře, bronz vybojovala potřetí. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka se na severu Evropy postupně posouvala výsledkovou listinou. Po úvodní pětistovce byla 19., po třetím místě na trojce poskočila na jedenácté místo. Obsadila pátou pozici na patnáctistovce a do závěrečné pětky vstupovala jako osmá žena průběžného pořadí.

Osmnáctiletá česká snowboardistka Ester Ledecká skončila třetí v paralelním slalomu v Bad Gasteinu a navázala na páteční druhé místo. V celkovém pořadí je druhá za vítězkou Patrizií Kummerovou ze Švýcarska.

Běžci na lyžích Martin Jakš a Aleš Razým obsadili čtvrté místo ve sprintu dvojic klasicky na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě. Od medaile je dělilo 12 sekund. Po spurtu vedoucí trojice zvítězili Rusové Nikita Krjukov s Maximem Vylegžaninem před dvěma norskými týmy. Závod žen skončil triumfem Norek Maiken Fallaové a Ingvild Östbergové, jež přidala zlato k sobotnímu bronzu z individuálního závodu. České běžkyně do finále nepostoupily.

Lyžařka Šárka Strachová vybojovala deváté místo v superkombinaci Světového poháru v Zauchensee, kde se blýskla třetím nejlepším časem ve slalomu. Po dopoledním super-G jí patřila 30. příčka a následně mezi tyčemi se bývalá světová šampionka ve slalomu vypracovala k nejlepšímu výsledku v kombinaci SP za posledních pět let.

Český obránce Marek Židlický rozhodl v sobotním utkání NHL gólem v prodloužení o výhře New Jersey 2:1 nad Floridou a stal se první hvězdou zápasu. U vítězné branky mu asistoval Jaromír Jágr, který si tím připsal 1724. bod v soutěži a v historické tabulce produktivity NHL se osamostatnil na sedmé příčce od svého bývalého mentora Maria Lemieuxe.

Lyžařka v boulích Nikola Sudová skončila ve druhém závodu Světového poháru v Deer Valley desátá, vyhrála opět domácí Američanka Hannah Kearneyová. Na rozdíl od čtvrtečního závodu se česká olympionička tentokrát do superfinále nedostala a pohoršila si o čtyři příčky. V pořadí SP klesla Sudová z 11. místa na třinácté.

Basketbalisté Washingtonu s Janem Veselým nedotáhli k vítěznému konci nevídaný obrat v zápase s Houstonem a po pátečním debaklu na hřišti Indiany si připsali druhou porážku ve dvou dnech. V domácím zápase se jim podařilo ve druhém poločase z manka o 25 bodů dostat do vedení 102:97, ale nakonec se radovali hosté z výhry 114:107. Český reprezentant odehrál necelých sedm minut a stihl dva body a tři doskoky.

Dálkový běžec Stanislav Řezáč zahájil letošní sérii Swix Ski Classics pátým místem. Švýcarskou La Diagonelu na 60 km klasicky, která narychlo nahradila zrušenou Jizerskou padesátku, ovládl po dlouhému úniku Švéd Rikard Tynell. Závod žen vyhrála Švýcarka Sereina Bonerová.

Hokejisté Třince porazili v 38. kole extraligy Pardubice 4:2 a připsali si páté vítězství v řadě. Klíčem k němu byly tři využité přesilové hry, z té poslední zpečetil výsledek Martin Růžička až minutu před koncem. Pardubice potřetí za sebou nebodovaly.

Hokejisté Liberce porazili v 38. kole extraligy Hradec Králové 5:2 a pošesté za sebou tak doma vyhráli. Hattrickem se na tom podílel útočník Martin Bartek. Mountfield si tak připsal čtvrtou porážku z pěti zápasů, i nadále je ale v tabulce druhý.

Počasí v pondělí:

Přes den bude skoro jasno až polojasno, ráno a dopoledne ojediněle mrznoucí mlhy. Zpočátku ojediněle, během dne se na Moravě místy udrží nízká oblačnost. K večeru v Čechách od západu přibude frontální oblačnosti a na severozápadě později místy slabě zaprší. Teploty 1 až 5, na horách kolem +2 °C.