Zranění ukrajinští demonstranti přijeli do Česka na léčení

Foto: ČTK

Dva vojenské speciály přivezly ve čtvrtek večer do Prahy dvacet sedm zraněných Ukrajinců, kterým česká vláda v rámci humanitárního programu MEDEVAC nabídla v Česku léčení. Nejmladšímu z nich bylo 17 let a hrozila mu amputace nohy.

Foto: ČTK
"Jedná se o pacienty, kteří byli nejčastěji zraněni během bojů a střetů, ke kterým docházelo mezi ukrajinskými policejními silami a demonstranty,"

řekl k tomu premiér Bohuslav Sobotka. O pomoci obráncům Majdanu vláda rozhodla už začátkem tohoto týdne. Schválila také, že pro ně vyšle letecké speciály CASA a Airbus. Na jejich převoz i následné ošetření Česko vyhradilo asi deset milionů korun. Ředitel odboru migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman už dopředu avizoval, že někteří pacienti jsou ve vážném až kritickém stavu.

"V této chvíli my máme seznam osob a uvidíme, jakým způsobem tam proběhne definitivní výběr, podle aktuálního zdravotního stavu."

Foto: ČTK
S výběrem na místě pomáhali pracovníci Člověka v tísni. Podle ředitele humanitární společnosti Šimona Pánka často i na základě telefonátů od jejich příbuzných a přátel:

"Nepochybuji o tom, že péče, kterou tady dostanou, bude výrazně lepší. Lépe jim umožní návrat do života, než by se to stalo na Ukrajině."

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček potvrdil, že o zraněné se postarají největší pražské nemocnice:

"Poranění v oblasti hlavy, krku a oční poranění by měla primárně řešit Všeobecná fakultní nemocnice. Poranění v oblasti břicha a končetin Fakultní nemocnice v Motole. Na léčbě střelných poranění by se měla dále podílet Ústřední vojenská nemocnice. A popáleniny by mělo řešit Popáleninové centrum Fakultní nemocnice na Královských Vinohradech."

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček,  foto: Filip Jandourek / Český rozhlas
Náměstek motolské nemocnice Martin Holcát podrobněji popsal, o jaká zranění u demonstrantů jde především:

"Většina z nich jsou střelná poranění, poranění dolních a horních končetin. Jsou tam poranění lebky, jsou tam zástřely do těla, průstřely plic, i amputace. Nevím, co všechno můžeme čekat."

Podle ředitele Fakultní nemocnice Motol Miloslava Ludvíka ale jsou zdravotnické týmy na pacienty z Ukrajiny dobře připravené.

"V průběhu večera a noci projdou příjmem, udělají se všechny laboratoře a zobrazovací metody. K ránu se rozhodne, kdo z nich má jít na případné operační výkony a v jakém pořadí. Pouze pokud by se někdo v průběhu transportu zhoršil, může jít okamžitě na sál, protože trauma týmy jsou standardně připraveny."

Připravena byla i Všeobecná fakultní nemocnice, řekla její ředitelka Dana Jurásková. Nemusela kvůli tomu ani nijak výrazně omezit péči o další pacienty:

Foto: ČTK
"Nejedná se o žádnou zátěž, která by jakýmkoliv způsobem paralyzovala péči o občany ČR nebo Prahy. Je to proces, který jsme schopni vstřebat celkem bez problémů, protože potřebné kapacity máme k dispozici. Nejsme v tuto chvíli ani nuceni žádným způsobem zasahovat do plánovaného provozu nemocnice. Pokud by to ale bylo nutné, půjdeme cestou odkladných výkonů, které v žádném případě neohrozí ani nepoškodí naše pacienty."

První pacienty z Ukrajiny operovali lékaři už během pátku, další operace probíhají o víkendu. Česká republika však chce Ukrajině pomoci v širším měřítku. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka je jen třeba na ukrajinské straně najít spolehlivé partnery. Ministr se také neobává, že by v současné době do Česka mířil proud žadatelů o azyl:

"Já se domnívám, že v této chvíli pro Českou republiku to není akutní. Podle mne dnes Ukrajinci z Ukrajiny neutíkají. Tam jsme naopak pozorovali, že se lidé ze západu přesouvali na východ a jezdili do Kyjeva. Tam dnes není taková atmosféra. To by možná nastalo ve chvíli, kdy by se naplnily špatné scénáře separace Ukrajiny."