Zrušte klece a síťová lůžka, vzkazuje českým politikům Joanne Rowlingová
Britská autorka knih o Harrym Potterovi protestovala u českého prezidenta Václava Klause a premiéra Vladimíra Špidly proti klecím, do nichž jsou zavírány v českých psychiatrických ústavech i děti. Podle listu The Sunday Times se Joanne Rowlingová postavila do čela protestu proti této praxi, kterou v dopise své poslankyni v Evropském parlamentu označila za mučení. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.
"Máme kapacitu asi 92 klientů a z toho asi pro 5 nebo 6 je nezbytné tato lůžka používat."
Jsou nějaká přesná pravidla, kdy můžete klienta dát do toho lůžka?
"Do toho lůžka klienty umisťujeme na základě doporučení odborné lékařky psychiatričky. Jedná se buď o zvládání nějakého psychiatrického záchvatu a nebo zhruba těch pět klientů tráví v ochranných lůžkách dobu, kdy není možné se o ně osobně starat. Vzhledem k tomu, že těch sestřiček není tolik, aby měli osobní asistenci, tak v lůžku tráví noční dobu a během dne na několik okamžiků, kdy se třeba odchází na jídlo. Ta ochraná lůžka nejsou používána tak, jak bylo uváděno v tom textu, jako výchovný prostředek nebo trestání. Nedá se říci, že by tam trávili klienti, jak tam bylo citováno, bez pozornosti personálu svůj život nebo 24 hodin denně. To nesouhlasí se skutečností."
A šlo by to bez lůžek?
"Pokud mám informace, tak Evropská unie sice lůžka neschvaluje, nicméně je používá. Situaci jde řešit teoreticky několika způsoby. Jedna z možností by byla osobní asistence. To znamená navýšit počet personálu natolik, aby i v noční době se o dva takové klienty mohla starat jedna síla, protože díky tomu, jak jsou buď tělesně nebo mentálně postižení, tak by v podstatě mohli ublížit buď sobě a nebo ostatním na pokoji. Druhá možnost je stavební, aby každý z těch klientů měl nějaký svůj vyhrazený prostor, byť by to znamenalo zase izolaci, podle mého názoru i větší. Třetí možnost, o které se mi vůbec nechce mluvit, je to, co je nám podsouváno, a co tady v žádném případě nepraktikujeme, medikamentózní utlumovací aplikace injekcí. Myslím si, že to by nebylo nejšťastnější řešení."
Joanne Rowlingová napsala protestní dopis také českému velvyslanci v Londýně Štefanu Fülemu, který požádal české úřady, aby se záležitostí zabývaly. Podle diplomata nyní v této souvislosti na velvyslanectví chodí řada dopisů a e-mailů. V Česku je v téměř pěti stech ústavech sociální péče umístěno přes 38 tisíc lidí s mentálním postižením. A ve 22 psychiatrických léčebnách je deset tisíc lůžek pro duševně nemocné. Světová zdravotnická organizace, která sleduje zacházení s těmito lidmi v ústavech, označila úroveň sociální péče a právní ochranu v ČR za nedostačující.