Zvoní koalici hrana?

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Jako aprílové počasí je v posledních hodinách nejmenší dosud vládní strana Věci veřejné. Ještě v úterý večer jejích ministři podávali demisi, ve středu ráno však už tomu tak nebylo. Jak to tedy bude? Padne vláda, nebo opět vstane z mrtvých?

Radek John,  foto: ČTK
V této předvelikonoční době jsou sice slova o zmrtvýchvstání velmi příhodná, ale odpovědi na položené otázky zatím asi nikdo nezná. Snad ani samotné Věci veřejné. Zmapujme si tedy poslední dění. Téměř celé úterý jednalo vedení Věci veřejných o svém dalším postupu. Nakonec rozhodlo o tom, že ministři této strany podají ve středu demisi. Předseda Věci veřejných Radek John večer v rozhovoru pro Českou televizi řekl:

"Zítra podají demisi k 1. květnu, to znamená, že vláda zatím funguje. Já jsem teď posílal první zprávu panu premiérovi, o čem rozhodlo grémium, to znamená kraje a předsednictvo. Tento stav, kdy je nedůvěra v koalici a také nedůvěra občanů ve vládu, nemůže takto dále pokračovat. Nevypověděli jsme koaliční smlouvu a chceme za panem premiérem jít s konkrétními věcmi, o nichž si myslíme, že je třeba je udělat, aby koalice mohla pokračovat. Aby pokračovala tím způsobem, jak dosud, to je nemožné. My jsme volali po svolání jednání ve formátu K9 od 5. ledna, ale nesešla se k problémům ministra Drábka, k rozšíření pravomocí NKÚ, k problémům Lesů České republiky, a těch problémů je celá řada."

Petr Nečas,  foto: ČTK
Na takto vyslovené de facto ultimatum nemohl premiér Petr Nečas reagovat jinak než slovy...

"Odmítám jakékoliv vydírání a ultimáta. Příčiny nevěrohodnosti vlády jsou především ve Věcech veřejných a měly by zpytovat svědomí. Ve svém usnesení nic konstruktivního nenavrhují, jen úkolují ostatní. Očekávám, že mi své stanovisko sdělí představitelé Věci veřejných osobně, a ne v podobě mediálních vzkazů, a že budeme o této situaci jednat. Chci také říci, že ODS bude postupovat koordinovaně s těmi koaličními partnery, kteří respektují koaliční smlouvu, tedy s TOP 09. V případě, že vývoj povede k rozpadu vlády, nebojím se ani rychlých předčasných voleb a považuji to za nejzodpovědnější postup vůči naší zemi v tomto případě."

Reakce představitele další vládní strany, místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska byla o poznání razantnější:

Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
"V žádném případě se nedáme vydírat. Podají-li ministři za Věci veřejné demisi, jsme připraveni seriózně jednat se seriózními partnery, to znamená chceme koordinovat další postup s ODS. Jako nejpoctivější varianta mi připadá co nejrychlejší termín předčasných voleb. Předčasné volby nepřinesou České republice niv dobrého, ale je to lepší než prodlužování současné agonie. Jeden pozitivní efekt na předčasném termínu voleb přece jenom vidím - co nejrychleji a navždy zmizí z české politické scény něco tak slizkého a odporného, jako jsou Věci veřejné."

Pochopitelně i opoziční ČSSD by považovala za nejlepší řešení předčasné volby, což v České televizi potvrdil předseda jejího poslaneckého klubu Jeroným Tejc:

"Teď postačí tři pětiny, což je 120 hlasů poslanců pro to, aby prezident musel vyhlásit volby v termínu do 60 dnů od doby, kdy rozpustí Poslaneckou sněmovnu. Já myslím, že vůbec nic nebrání tomu, abychom se v případě, že vláda padne, k tomuto řešení odhodlali."

Pavel Dobeš,  foto: ČTK
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už dostal od grémia strany mandát jednat s ODS, TOP 09 a KSČM o předčasných volbách. Mohly by se odehrát už v červnu, řekl po zasedání užšího vedení ČSSD.

Ve středu ráno však Věci veřejné ústy svého předsedy Radka Johna oznámily, že jejich ministři teď demise premiérovi nepředají. Podepsané si je ponechá předseda strany a o dalších krocích se rozhodnou "na základě rychlosti jednání s premiérem". Vicepremiérka Karolína Peake a ministr dopravy Pavel Dobeš se dokonce vzepřeli vedení strany a demisi nepodají, protože tu lze podle ústavy předat pouze premiérovi.

Nabízí se otázka, pro co se Věci veřejné nakonec rozhodnou, protože současné velmi nízké volební preference by je zřejmě odsoudily k zániku. Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček k tomu poznamenal:

"To je hop, anebo trop. Věci veřejné na začátku loňského roku byli někde na 11 procentech, pokud jde o preference, teď jsou plus minus na třech, to znamená na spolehlivě nevolitelné parketě. Když se vám ale takhle nedaří, tak samozřejmě něco musíte vyzkoušet. A tohleto může být takový podběrák na určitý typ voličů s tím, že to zkusí vyšroubovat, a oni třeba zase za nimi půjdou a strana opět těch 5 procent přeskočí. Je to sázka do loterie nejen bohužel pro Věci veřejné, protože tímto se my všichni občané stáváme rukojmími této strany. A to je vážná věc."