150 let spolku „Vltavan“ v Praze
Po staletí se po Vltavě splavovalo dřevo. Obchodníci s dřívím si pak 11. června 1871 založili spolek v dnes již neexistující hospodě „U Hejduků“.
Už kníže Vratislav II. v roce 1088 zavedl clo zvané ,,výton“, což byl poplatek z každého voru, který připlul po Vltavě do Prahy. Poplatek se platil nově založené kolegiátní kapitule sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Tento poplatek se vybíral právě v Podskalí pod vyšehradskou skálou. Odtud i název tohoto kouta Prahy u Vltavy. Bylo to právě plavectví a obchod s dřevem, který vtiskl tomuto místu specifický ráz.
Plavecké řemeslo bylo fyzicky náročné a vzhledem k proměnlivému stavu vody ve Vltavě i časově omezené. Proto se plavci v zimních měsících, kdy řeka ještě zamrzla, živili sekáním ledu, kterým zásobovali pražské pivovary a hospody.
Po prohrané válce postupně vznikaly spolky
Po prohrané válce s Pruskem došlo v roce 1867 k vydání nového shromažďovacího a spolkového zákona, na jehož základě se postupně zakládaly různé Dělnické besedy a svépomocné spolky.
V přípravném výboru pro založení Spolku „Vltavan“ byli kromě většiny obchodníků s dřívím také někteří pokrokově smýšlející zástupci české šlechty, která tradičně v plavectví a obchodu s dřevem podnikala, a to Adolf a Karel Schwarzenbergové a Jiří Kristián Lobkowitz.
Na první valné hromadě byl představen návrh kroje, který byl inspirovaný uniformou námořníků francouzského obchodního loďstva. Při nejrůznějších slavnostech ho členové spolku používají dodnes.