Akce pod patronátem svatého Kryštofa

Na celém území České republiky začala 29. září rozsáhlá dopravně bezpečnostní akce nazvaná Kryštof, foto: ČTK

Češi mají letos na rekord. Když udrží dosavadní trend, zabije se jich na silnicích nejvíce za posledních deset let a možná v celé historii. Právě rostoucí počet nehod a anarchie panující na silnicích přinutily tento týden policii k obrovské kontrolní akci, která nemá v Česku obdoby. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

Na celém území České republiky začala 29. září rozsáhlá dopravně bezpečnostní akce nazvaná Kryštof,  foto: ČTK
Mohutné kontroly, ke kterým dochází v celé zemi, jsou součástí akce nazvané Kryštof, podle svatého Kryštofa, patrona poutníků. Policisté se zaměřují především na alkohol za volantem, nepřiměřenou rychlost a špatný stav vozidla. Přísně mají ale pokutovat také řidiče, kteří si třeba nezapnou bezpečnostní pásy. Policejní prezidium poslalo kvůli akci do ulic a na silnice tři a půl tisíce uniformovaných mužů. Do čtvrtka už bylo zkontrolováno zhruba 170 tisíc automobilů, dopravních přestupků se dopustilo více než 50 tisíc řidičů, nejčastěji kvůli překročení rychlosti. Zároveň byly vypátrány desítky pachatelů trestné činnosti a řada pohřešovaných osob. I když je podle mluvčí policejního prezidia Blanky Kosinové na zhodnocení celkových výsledků akce zatím brzo, přesto už dosavadní průběh něčemu nasvědčuje.

"První den v pondělí o tom veřejnost nevěděla, ale už druhý den poklesl počet dopravních nehod i těžce zraněných. Myslíme si, že velkou úlohu v tom sehrála média, která začala informovat o akci. A samozřejmě sami řidiči viděli policisty na ulicích."

Tři auta včetně sanitky se 3. října ráno srazila na hlavním silničním tahu mezi Chebem a Karlovými Vary v obci Zlatá na Sokolovsku,  foto: ČTK
V tom je ale právě hlavní problém. Podle odborníků je viditelnost policie tím zásadním bezpečnostním prvkem. Čím vyšší je pravděpodobnost, že řidič narazí na policistu, tím slušněji se chová. Policisté přirozeně nechtějí prozradit, jak dlouho bude akce trvat. Blanka Kosinová sama říká, že kdyby se řidiči doslechli, že skončí třeba v pátek, budou do té doby opatrnější a pak začnou opět vesele dál překračovat dopravní pravidla. Takže když Blanka Kosinová hovoří o cíli celé akce, vyvolávají její slova spíše rozpaky.

"Cílem té akce je pokusit se ovlivnit chování a jízdu řidičů, těch bezohledných řidičů. Já vím, že reakce veřejnosti na tu akci jsou různé a my jsme to i předpokládali. Mnozí lidé se cítí ukřivdění, když je policisté zastavují. Ano, i ti, kdo dodržují předpisy jsou zastavováni a zdržováni. Ale tak to je."

Policistů je v těchto dnech opravdu všude dost. Logicky se tedy naskýtá také otázka, zda nebudou chybět jinde, třeba při objasňování kriminálních činů. Podle mluvčí policejního prezídia ale nic takového nehrozí.

"Je to uděláno tak, aby ti policisté nechyběli. Znamená to, že všechno je přesně naplánováno. Možná budou chybět při zpracování spisů, ale pro nás je v tuto chvíli prvořadá bezpečnostně dopravní akce a oni si s tím nějak poradí."

Pak je ovšem na místě další otázka. Nestálo by za to přemístit natrvalo část z těch dosud "kancelářských" policistů do ulic a na silnice?